4 C
Скопје

Tag : видео-игри

Магазин Магазин слајдер Технологија

Властите во САД бараат забрана за насилни видео игри како „Grand Theft Auto“

Слободен Печат
Пратеник во американската држава Илиноис сака да се забрани продажбата на насилни видео игри на малолетници, особено играта „Grand Theft Auto“ заради зголемениот број на...
Вести Свет

Здравствената криза ја зголеми потрошувачката на филмови, ТВ серии, музика, видео игри преку интернет во 2020 година

Илинка Иљоска
Филмови, ТВ серии, музика, видео игри … 83 отсто од француските корисници на интернет потрошиле барем едно нематеријализирано културно добро, според барометарот објавен денес од...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Заработката од видео игрите се зголемила за 21% за време на пандемијата

Слободен Печат
Приходите во индустријата за видео игри во Кина минатата година беа околу 43,2 милијарди долари, што е за 21% повеќе во однос на 2019 година,...
Останатo Спорт

Кинезите ќе фрлат неверојатни 900 милиони за изградба на Арена за видео игри

Слободен печат
За сите кои мислат дека Еспортот не е „вистински“ спорт или во него не се вртат големи пари, веста која доаѓа од Кина го потврдува...
Магазин Магазин слајдер Технологија

„Cyberpunk 2077“: Видео игра или предупредување за иднината?

Слободен Печат
Најочекуваната игра за 2020 година е конечно тука. Кога Мајк Пондсмит ја пишувал првата „Cyberpunk“ игра во 80-тите години на минатиот век, тој не бил...
Спорт Фудбал

Фудбалерот на Барселона ќе се откаже од пријатели, ама од видео игри никако

Слободен печат
Осман Дембеле во Барселона пристигна веднаш по заминувањето на Нејмар во ПСЖ, пристигна за рекордни 105 милиони евра плус дополнителни 40 милиони во бонуси, но...
Вести Економија

Најбрзо растечка индустрија: Играш игри и заработуваш 70.000 долари годишно

Слободен печат
„Е-спортот“ стана најбрзо растечка индустрија во светот која постојано ги поместува границите. Новата листа на „Форбс“ го докажува ова со фактот дека на неа се...
Вести Свет

АМЕРИКАНСКИТЕ КОМПАНИИ ВНИМАВААТ ДА НЕ ЈА НАЛУТАТ КИНА: Дискутирале на непосакувана тема, па добиле трајна забрана за користење на форум

Слободен печат
Само поради тоа што учествувале во дискусија за протестите во Хонгконг, одредени членови на форумот на американската компанија за видео-игри „Близард“, добиле забрана за негово...