23.8 C
Скопје

Tag : вакцинирани

Вести Свет

Лајен: Вo ЕУ над 300 милиони луѓе се вакцинирани против Ковид-19

Слободен печат
Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен денеска на Твитер напиша дека во Европска унија повеќе од 300 милиони луѓе се вакцинирани против Ковид-19....
Вести Свет

Речиси 34 милиони луѓе веќе се вакцинирани против Ковид-19 во Турција

МИА Агенција
Речиси 34 милиони луѓе веќе се вакцинирани против Ковид-19 во Турција, јавија турските медиуми. Брзото темпо на вакцинација продолжува во земјата каде граѓаните можат да...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Вчера се вакцинирани 11.431 граѓани

Слободен печат
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација...
Вести Свет

Студија: Сосем мал број Американци заразени со ковид-19 по целосна имунизација

Слободен печат
Само 0,01 процент од Американците биле повторно инфицирани по целосна имунизација против ковид-19 во периодот јануари-април. Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести...
Вести Свет Слајдер

Шпанија од 7 јуни ги отвара границите и за Македонците кои се вакцинирани со овие вакцини

Слободен печат
Шпанија ќе им дозволи на луѓето кои не се од земјите членки на Европска унија, а кои се вакцинирани против ковид-19, да влезат во Шпанија...
Вести Свет Слајдер

ЕУ одлучи: Се отвораат границите за сите вакцинирани патници

Горан Наумовски
Земјите-членки на ЕУ се согласија да ги отворат границите за сите патници кои примиле двете дози на вакцина против коронавирус, пренесува АФП, повикувајќи се на...
Вести Свет

Германија со рекордни 1,35 милиони вакцинирани за еден ден

МИА Агенција
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан објави дека во средата е постигнат дневен рекорд по бројот на вакцинирани против Ковид-19 во Германија – 1,35 милиони...
Вести Македонија Слајдер

Д-р Чолакова Дервишова: Не е можна злоупотреба, само вакцинираните можат да добијат сертификат

Сертификатите за примена вакцина кои матични лекари треба да им ги издаваат на вакцинираните пациенти им го отежнуваат работењето на матичните лекари, им трошат хартија...
Вести Регион

Албанија: До денеска имунизирани 612 илјади лица, од нив 20 илјади полициски службеници

Слободен печат
Албанската министерка за здравство Огерта Манастирлиу ги објави бројките на имунизирани во земјата, со посебен акцент на полициските службеници. -Досега околу 20 илјади полицајци се...
Вести Македонија Слајдер

Вакцинирани вкупно 107.978 граѓани, 279.909 лица чекаат за вакцинација

МИА Агенција
Министерството за здравство информира дека заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а на веб-платформата „vakcinacija.mk” се пријавиле 279.909 лица. -Вакцинацијата се одвива непречено...