8 C
Скопје

Tag : уругвај

Вести Свет Слајдер

Момче во Уругвај бил седум дена со симптоми на ковид-19, викал дека е обичен грип, одбил да се тестира и почина

Слободен печат
Момче на возраст од 27 години почина од ковид-19 во Уругвај, седум дена по појавата на првите симптоми на вирусот. Тој една од 11-те жртви...
Спорт Фудбал

Фудбалска трагедија во Уругвај, поранешен фудбалер на Виљареал се удави во река

Слободен печат
Поранешниот фудбалер на шпанскиот прволигаш Виљареал, Франко Акоста (25 години) е пронајден мртов по тридневна потрага. Акоста исчезна во саботата кога заминал на пливање и...
Спорт Фудбал

Апсолутен рекордер: Има 44 години и потпиша за 30 клуб во кариерата!

Слободен печат
Легендарниот уругвајски напаѓач Себастијан Абреу и натаму нема намера да ја заврши кариерата како професионален фудбалер, иако веќе има 44 години. Кон крајот на минатата...
Ракомет Спорт

Откажан првиот меч на Мундијалот: Службени 10:0 за Германија!

Слободен печат
И официјално е откажан првиот натпревар на Светското првенство во Египет, односно нема да се игра денешниот дуел помеѓу Германија и Зеленортските острови. Поради позитивни...
Вести Свет

Почина поранешниот претседател на Уругвај, Табаре Васкез

Слободен печат
Поранешниот претседател на Уругвај, Табаре Васкез почина на 80-годишна возраст откако ја загуби битката со рак на белите дробови, напиша денеска на Твитер неговиот син...
Спорт Фудбал

Луис Суарез не може да игра против Барселона и Бразил!

Слободен печат
Еден од најпознатите фудбалери во светот ќе го пропушти дербито во Шпанија против неговиот поранешен клуб. Првите луѓе на уругвајскиот фудбал ја информираа јавноста дека...
Спорт Фудбал

Меси и Суарез се израмнија со рекордот на Роналдо

Слободен печат
Лионел Меси и Луис Суарез се израмнија со бразилскиот Роналдо по бројот на голови за јужноамериканска репрезентација во официјалните натпревари. Аргентинецот и Уругваецот по 39...
Спорт Фудбал

Заработува 30 милиони евра годишно, a во родниот Уругвај коси трева! (ВИДЕО)

Слободен печат
Паузата поради пандемијата на коронавирус и крајот на сезоната во француската „Лига 1“ ги искористи да оди во родниот Уругвај каде ужива во едноставноста и...
Вести Свет

Уапсени четири лица по рекордната заплена на шест тони кокаин во Уругвај

Слободен печат
Четири лица се уапсени поради евентуална поврзаност со шверц со шест тони кокаин вреден повеќе од милијарда американски долари неодамна запленет во Уругвај. Рекордната заплена...
Спорт Фудбал

Луис Суарез блеска и како голман! (ВИДЕО)

Слободен печат
Луис Суарез, напаѓачот на каталонскиот клуб од „Камп Ноу“, одлучи да ги покаже голманските спосовности на прошталниот натпревар на неговиот сонародник Диего Форлан. Форлан (40)...