18 C
Скопје

Tag : учебници

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Родителите со ултиматум до МОН: Ако не ни одговорат до понеделник, одиме на протест

Михаило Донев
По средбата на иницијативата „Настава и учебници мора да има“, воспитувачката Драгана Спасевска, која го претставува гласот на родителите, изјави дека со претставници на МОН...
Вести Македонија Слајдер

Продолжува делумниот бојкот на наставата, родителите повикуваат на протест пред секое училиштe

Михаило Донев
Бојкот на наставата и денеска продолжи во некои училишта ширум земјава и покрај тоа што е договорена работна средба помеѓу претставник на МОН и воспитувачката...
Вести Македонија

Договорена работна средба меѓу родителите и МОН за законот за учебници

Михаило Донев
Драгана Спасевска, воспитувач и организатор на бојкотот во име на сите родители против дигитализацијата во образованието кои дејствуваат преку фејсбук групата „Учебници и настава мора...
Вести Македонија

Народен правобранител: Замена на класичните учебници со дигитални само ако се исполнат сите предуслови

Слободен печат
Замислата на Министерството за образование класичните учебници да се заменат со дигитални е во ред, но само ако за тоа се исполнети сите предуслови и...
Вести Македонија

ВИДЕО | Царовска: Време е за реорганизација, трошиме во образование исто колку и регионот, а тонеме во квалитетот

Слободен печат
Лицемерно е однесувањето на опозицијата која имаше 12 години да направи реформа во образованието за сега да критикува, а притоа да нема предлози за квалитетно...
Вести Македонија Слајдер

Владата го усвои законот за учебници

Слободен печат
Владата денеска на седница го утврди текстот на Предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование, во кој се...
Вести Македонија Слајдер

Заев за дигиталните учебници: Нема да дозволиме ниту едно дете да биде заборавено затоа што е родено во сиромашно семејство

Слободен печат
Повлекувањето на Законот за учебници не значи повлекување од намерата за електронски учебници, туку значи дополнително додавање на одредени елементи, рече денеска премиерот Зоран Заев...
Вести Македонија Слајдер

МОН: Не се откажуваме од нов закон за учебници, граѓаните да не подлегнуваат на лаги и политички манипулации

Михаило Донев
Министерството за образование и наука ја демантираше веста која во јавноста ја сподели пратеникот Антонио Милошоски за наводно стопирање на законот за учебници, повикувајќи ги...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МОН попушти под притисокот на јавноста? Повлечен Законот за учебници од собраниска процедура

Михаило Донев
Министерката за образование и наука Мила Царовска го повлекла предлог-законот за дигитализација на учебниците и тој нема да влезе во собраниска процедура, вели пратеникот Антонио...
Вести Македонија Слајдер

МОН: Дигиталниот учебник нема да биде единствена опција за учениците, ќе се применува комбиниран модел

Слободен печат
Сојузот на средношколци потврдува дека младите ја поддржуваат дигитализацијата на учебниците и воопшто на образованието. Сосема е очекувано да постојат дилеми кај младите и кај нивните...