-1.3 C
Скопје

Tag : учебна година

Вести Ви Препорачуваме Македонија

За наставниците онлајн наставата тече без проблеми, за родителите е вистински хаос!

Михаило Донев
Новата учебна година веќе започна, а со неа и новите предизвици, посебно во онлајн наставата која се применува во најголем дел од основните и средните...
Вести Македонија Слајдер

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат
Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека првиот училиштен ден мина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што...
Вести Регион

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен печат
Новата учебна година започна денеска и во Црна Гора, а наставата во основните и во средните училишта е прилагодена на новите епидемиолошки мерки. Според упатствата...
Вести Македонија Слајдер

Прв училиштен ден: Насмевките на децата видливи и под маските (ВИДЕО)

Михаило Донев
Од денеска започна новата учебна година, а учениците до трето одделение со маски и максимално почитување на препораките за заштита од ковид-19 се упатија кон...
Вести Македонија Слајдер

Филипче им порача на учениците: Вие може да бидете пример за возрасните и за целото општество (ВИДЕО)

Слободен печат
Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во видео обраќање се обрати до родителите, учениците и образовните работници по повод почетокот на учебната година....
Вести Македонија

МОН: Новата учебна година започна, наставата се одржува и со физичко присуство и со учење на далечина

Слободен печат
Официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите е достапно учење на далечина, преку...
Вести Македонија Слајдер

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат
Во пресрет на почетокот на учебната 2020/2021 година, ресорната министерка Мила Царовска очекува дека најголем дел од учениците и наставниците утре без проблеми ќе може...
Вести Македонија

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат
Националната платформа за учење на далечина не успеа и во последен момент на само еден ден пред почетокот на учебната година се промени платформата на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат
Министерата за образование и наука, Мила Царовска го објави ТВ распоредот на часови за учениците од прво до деветто одделение низ девет фотографии на нејзиниот...
Вести Македонија

Царовска: Учебната година ќе има предизвици, но може да функционира

Слободен печат
Утре започнува официјално учебната година 2020 2021. Ова е процес во кој само сите заедно можеме да успееме, предизвици ќе има многу. Важно е да...