Tag : телевизии

Вести Македонија Слајдер

Петте телевизии со реакција: Владата да не подлегнува на уцените и силеџиството на операторите

Слободен печат
Се надеваме дека институциите и обвинителството соодветно ќе реагираат за овие прекршители да немаат можност да го повторат ова исто кривично дело, а дека Владата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Операторите се закануваат со „кабелски“ мрак доколку Владата не им попушти за реемитувањето

Слободен печат
Повеќе кабелски оператори за денеска попладне, од 18 часот најавија едночасовен протестен прекин на реемитувањето сите ТВ канали вклучително и македонските (освен МТВ), како реакција...
Вести Македонија

Национални телевизии со тивок бојкот на владата „пукаат“ кон кабелските оператори?

Националните телевизии деновиве тивко ги бојкотираат владините прес конференции, вклучувајќи ги и прес конференциите на министерот за здравство, Венко Филипче и на техничкиот премиер, Оливер...
Вести Македонија Слајдер

Домашните телевизии остануваат на операторите, одлуката за прекин на реемитување е одложена

МИА Агенција
Стапувањето во сила на одлуката на Здружението на информатичко-комуникациските технологии за прекин на реемитување на сите домашни и странски ТВ канали на 2 март на...
Вести Македонија

Делегацијата на ЕУ во земјава реагира за најавениот прекин на ТВ програмите

Слободен печат
Во врска со неодамнешните случувања во врска со Македонска медиумска асоцијација и Здружението за информатички и комуникациски технологии, Делегацијата на Европската унија во Република Северна...
Вести Регион

Во Црна Гора забранети содржини на српски телевизии поради говор на омраза

Слободен печат
Советот на Агенцијата за електронски медиуми на Црна Гора (САЕМ) донесе одлука да го ограничи емитувањето на одредени програмски содржини во рамки на ТВ-програмите ТВ...
Вести Македонија Слајдер

Ја бојкотираат ли националните телевизии Владата? Одговорните ниту потврдуваат, ниту демантираат

Слободен печат
По информацијата која се појави во одредени медиуми, дека петте национални телевизии ги бојкотираат настаните во организација на владата и министерствата, „Слободен печат“ стапи во...
Вести Македонија

„Призма“: За седум години, Груевски им „истурил“ фантастични 26 милиони евра на телевизиите

Слободен печат
Конечно сега знаеме колку чинела десетгодишната симбиоза меѓу тогашните властодршци и сопствениците на најголемите телевизии. Три телевизии со години биле ударната пропагандна тупаница на владата...
Останатo Спорт

Што од спорт нудат телевизиите: Македонија во квалификациите за ЕП

Слободен печат
Денеска во фокусот ќе бидат натпреварите од квалификациите за ЕП 2020 во кои Македонија на Националната Арена „Тодор Проески“ игра против Словенија. Спортските канали кои...
Вести Економија

Вака изгледаат финансиските резултати на петте најголеми национални телевизии

Слободен печат
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги објави Анализа на пазарот во која беа опфатени Петте телевизии кои емитуваат програма на државно ниво преку дигитален...