20 C
Скопје

Tag : струмичко

Хроника

Пожар во куќа во струмичко Добрејци, едно лице најдено во безсознание

МИА Агенција
Во куќа во селото Добрејци утрово околу 7 часот избувнал пожар во кој по пребарувањето е најдено едно лице во бесознание поради густиот чад. –...
Вести Економија

Земјоделците задоволни од откупните цени во Струмичко

Слободен печат
Во Струмичкиот регион почна бербата на пиперката „куртовска капија” засена под пластеници и веќе се извезени првите количини, информираат откупувачите. -Откупната цена е 40 денари...
Вести Економија

Намаленото производство на домати и краставици ќе ја крене цената за крајните потрошувачи

Слободен печат
Цената на зеленчукот на зелените пазари секако во најголем дел се формира врз откупната цена по која се откупуваат од производителите. Сепак намаленото производство во...
Вести Македонија Слајдер

Ристоманов: Од старт рудникот „Иловица“ се води како државна тајна, тотално ќе се уништи водата, природата и животот на луѓето

Слободен печат
Кога мислевме дека не огрее сонце и кога помисливме дека е невозможно да се побие одлуката на Владата и да се одземе концесијата за Иловица,...
Вести Економија

Владата го помага откупот на зелка во струмичко

Слободен печат
Од четири струмички села се откупени 40 тони пролетна зелка по цена од 8 до 10 денари за килограм, информираше Митко Караиванов, откупувач од Струмица....
Хроника

Во Швајцарија ќе бидат погребани таткото и синот од струмичко кои беа убиени на тамошна фарма

МИА Агенција
Во Лозана, Швајцарија денеска ќе бидат погребани таткото Наум Колев (47) и синот Андон (23) од селото Мокриево, струмичко, кои беа убиени на 26 минатиот...
Хроника

Татко и син од струмичкото село Мокриево убиени во Швајцарија

Слободен печат
Наум Колев (47) и неговиот син Доне (23) од струмичкото село Мокриево се убиени во Швајцарија во местото Соренс, во кантонот Фрибург. Нивните тела вчера...
Вести Економија

Откупени 90 отсто од договорените количини тутун во Струмичко

Слободен печат
Откупот на тутунот во Струмичкиот регион се одвива нормално и со предвидената динамика и досега се откупени 90 отсто од договорените количини, а постигната моментна...
Вести Македонија

Земјотрес во Струмица

Слободен печат
Земјотрес со јачина од 2,6 степени со епицентар кој потекнува од струмичкото подрачје е регистриран денеска во 9 часот и 48 минути. Сеизмолошката опсерваторија при...
Хроника

Прифатено обвинението за убиство на струмичанецот чие тело беше пронајдено во браната „Турија” кај Струмица

МИА Агенција
Кривичниот совет при Основниот суд во Струмица го прифати обвинението за извршено убиство против 54-годишниот М.В. од село Добрејци. Обвинителството го товари дека на 7...