Tag : стратегија

Вести Македонија

Димитров: Македонската култура треба да блеска со иновација

Слободен печат
Носителот на СДСМ во ИЕ 1 Никола Димитров на својот Фејсбук профил објави дека остварил средба со луѓе од културата при што посочува дека и...
Вести Свет

СЗО ги отфрли обвинувањата дека стратегијата за следење на контакти на заразени со коронавирусот е неефикасна

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус ги отфрли обвинувањата од страна на некои земји дека стратегијата за следење на контактите на...
Спорт Фудбал

ФФМ: Петгодишна стратегија за развој на женскиот фудбал

Слободен печат
Фудбалската Федерација на Македонија со одлука на Управниот Одбор, започнува процес на изработка на специјализирана стратегија за развој на женскиот фудбал. Преку овој процес, кој...
Вести Економија

Бислимовски: Неопходно е усогласување на правилата за создавање единствен енергетски пазар

Слободен печат
Стратешки интерес за земјите од регионот е да ги усогласат домашното со европското законодавство со цел енергетските пазари да се развиваат по исти правила во...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Исклучена од светот: Шведска ќе плати висока цена заради стратегијата за борба против коронавирусот

Слободен печат
Шведските медиуми изразиле загриженост дека жителите на земјата би можеле да бидат исклучени од повторното отворање на границите, како во нордискиот регион, така и во...
Вести Економија

Грција не знае кога би ја отворила летната туристичка сезона – бара заедничка европска стратегија

Слободен печат
Министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис ја истакна потребата пред своите европски колеги за одредување и спроведување на заедничка европска стратегија за заживување на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Брутална, но ефективна стратегија: Како Кина го совлада коронавирусот?

Слободен печат
Два месеци откако Вухан, град во кој живеат 11 милиони луѓе, и целата провинција Хубеи беа ставени во карантин, од Кина доаѓа целосно друга слика...
Вести Економија

Потребна е конкретна стратегија за да не се соочиме со колабирана економија

Слободен печат
Државата брзо реагираше со затворање на училиштата, кафулињата и рестораните, но заостана во однос на економските мерки. Потребна е конкретна стратегија за справување со ефектите...
Вести Економија

Стратегијата за реформа на даночниот систем презентирана пред бизнис, невладината и експертската заедница

Слободен печат
Поголема праведност во оданочувањето, поголема ефикасност во наплатата на приходите, висока даночна транспарентност, подобрување на квалитетот на услугите и воведување зелено оданочување, се приоритетите во...
Вести Македонија

Камиловска Трповска: Нема доволно политичка волја за да се работи на прашањето за борба против корупцијата

Слободен печат
Антикорупциската политика во државата, е тема во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ, каде гостинка е Снежана Камиловска Трповска од Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС)....