18.8 C
Скопје

Tag : средина

Македонија

Пратениците расправаа по пакетот закони за заштита на животната средина и управување со отпад

МИА Агенција
Пратениците во попладневниот дел во рамки на 43-тата седница денеска расправаа по повеќе предлог-закони кои се дел од пакетот закони за заштита на животната средина,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Изборот на храна го диктира вашето здравје – Киселата средина во телото, причина за голем број на болести

Слободен печат
Многу болести потекнуваат од киселата средина во телото. Токму затоа, секој од нас, треба континуирано да се обидува да избегнува да внесува намирници кои важат...
Вести Свет

Маските за лице ја загадуваат животната средина

МИА Агенција
Личната заштитна опрема за еднократна употреба (ППЕ) значително придонесува за веќе сериозната криза со загадување со пластика, предупредуваат експертите. Се проценува дека 194 милијарди заштитни...
Вести Македонија

Нуредини верува дека следната година ќе реализираат се што имаат предвидено

Слободен печат
На денешната средба со новинарите, Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, потенцираше дека во владина процедура се предлог – измените на законите...
Вести Економија

Ангеловска: Грант од 10 милиони евра од ЕИБ за најголемата пречистителна станица

Слободен печат
Европската инвестициска банка со грант од 10 милиони евра ќе ја помогне изградбата на еден од најголемите инфраструктурни проекти наменети за заштита на животната средина...
Вести Македонија

Нуредини смирува: Траги од метил акрилат мономер има во цефките, но не и во воздухот

Слободен печат
Министерот за животна средина Насер Нуредини, на денешниот брифинг со новинарите, уверуваше дека ситуацијата во Охис е под контрола и дека инспекторатот ја следи ситуацијата....
Вести Скопје

Богоев: Работиме на создавање нови бели дробови за Карпош и за Градот Скопје

МИА Агенција
Со спортско – адреналинскиот парк и целосното разубавување на делот од алпинистичката карпа до бунарите на реката Лепенец, создаваме нови бели дробови за Карпош и...
Вести Македонија

Царовска на децата им порача дека ѓубрето е за во канта

Слободен печат
Она што денеска го правите со промоција на екологијата во предучилишното образование можеби е мала интервенција во една градинка, но е голем влог во заедниците...
Магазин Семејство

Како изгледа вашата паста за заби? Еве што открива тоа за вас

Слободен печат
Психолозите велат дека дури 40% од нашите постапки не се свесни одлуки, туку едноставно навики. Она што го сметате за најобична рутина е дел од...
Вести Македонија

Нуредини во Боговиње се сретна со градоначалникот Џемаили

Слободен печат
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска се сретна со градоначалникот на Општина Боговиње Аљбон Џемаили. На средбата, како што соопшти Министерството...