Tag : споменици

Вести Скопје Слајдер

Грчев: Порта Македонија и спомен куќата на Мајка Тереза треба да се срушат, другите споменици може да се дислоцираат

Слободен печат
Архитетот Мирослав Грчев во „Само Интервју“ зборуваше за уривање и дислоцирање на спомениците од проектот „Скопје 2014′. Според Грчев диктаторски потег е влада да се...
Вести Свет

Градоначалникот на Ричмонд нареди да се отстранат сите споменици на конфедератите

Слободен печат
Градоначалникот на Ричмонд, Левар Стоуни, синоќа издаде наредба за итно остранување од постаментите на сите споменици на дејците на Конфедеративните Американски Држави од времето Граѓанската...
Вести Свет

Трамп им се заканува на демонстрантите со сила: Нема да ги уривате нашите споменици! (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот Доналд Трамп рече дека ќе издаде извршна наредба по прашањето на американските историски споменици, додека движењето за отстранување на спомениците кои активистите ги сметаат...
Вести Македонија

Шекеринска: Ја прекинавме праксата на финансирање споменици, музеи и жални врби

МИА Агенција
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска посети неколку локации во Охрид каде се спроведени значајни инфаструктурни проекти, а изврши увид и на дел...
Вести Свет

Пелоси: Симболите кои се во чест на Конфедерацијата – мора да бидат отстранети

Слободен печат
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси денеска изјави дека симболите на генералите кои се бореле на страната на Конфедеративните американски држави за...
Вести Скопје

Положено свежо цвеќе пред спомениците на партизанските гробишта во Бутел и пред Генерал Михајло Апостолски

Слободен печат
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, претседателката на Советот на град Скопје, Љубица Јанчева и секретарката на градот Викторија Аврамовска Мадиќ, ги предводеа делегациите кои денеска...
Вести Свет

Жените конечно добија место во њујоршкиот парк

Слободен печат
Њујорк Сити одобри подигнување споменици во Централ парк, на кои првпат ќе се наоѓаат остварени жени. Тоа вчера го изгласа градската комисија, со цел да...
Вести Скопје

Богдановиќ ги зачисти спомениците на НОБ (ФОТО)

Слободен печат
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, ја предводеше акцијата за чистење на спомениците кои се наоѓаат на неговата територија од периодот на НОБ, во пресрет...
Вести Македонија

Сонцето од Вергина заминува од јавните места

Слободен печат
Граѓаните ќе можат да го користат симболот со Сонцето од Вергина на своите приватни имоти и приватни ентитети, но државата ги охрабрува и поттикнува доследно...
Вести Македонија

Александар Велики и Олимпија добија хеленистички печат

Слободен печат
Започна поставувањето ознаки на спомениците согласно Договорот од Преспа. „Во чест на Александар Велики, историска фигура која припаѓа на античката Хеленска историја и цивилизација и...