6 C
Скопје

Tag : споменици

Културен печат

ИКОМОС се залага за сеопфатен третман на културното наследство

Тони Димков
Меѓународниот совет на споменици и локалитети (ИКОМОС) на 18 април во целиот свет го одбележува Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите, востановен во 1982 година....
Вести Македонија Слајдер

Заев би ги менувал спомен плочите – би го бришел „бугарски“ од „бугарски фашистички окупатор“

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска нагласи уште еден потег што е подготвен да го направи под ризик да биде критикуван и од домашната јавност. -Реално, подготвен...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Споменикоманија во Србија: Вучиќ ќе има поголем споменик од Груевски!

Слободен печат
„Тоа ќе биде најголемиот споменик на Балканот“, гордо раскажува за весникот „Зидојче цајтунг“ Олег Нашкарјов. Тој е атомски инженер од Москва, задолжен за изградба на...
Вести Скопје Слајдер

Шилегов: Спомениците од времето на малото диктаторче може да ги однесеме во депонијата во Ѓорче

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска рече дека размислува спомениците од Скопје 2014 да ги однесе во расчистената депонија во Ѓорче Петров. – Зошто...
Вести Скопје Слајдер

Сте слушнале ли за проектот Кисела Вода 2020-2025?

Општина Кисела Вода ќе поставува спомен-обележја на територијата на општината. Спомениците ќе се поставуваат во следниот петгодишен период, а во програмата ќе бидат опфатени значајни...
Забава Магазин

Американски туристи ги броеја сите споменици од „Скопје 2014“ (ВИДЕО)

Алек Стојковски
Двајца американски туристи објавиле видео на јутјуб од Скопје, на кое ги бројат споменици во главниот град поставени за време на проектот „Скопје 2014“. „Денеска...
Вести Скопје Слајдер

Грчев: Порта Македонија и спомен куќата на Мајка Тереза треба да се срушат, другите споменици може да се дислоцираат

Слободен печат
Архитетот Мирослав Грчев во „Само Интервју“ зборуваше за уривање и дислоцирање на спомениците од проектот „Скопје 2014′. Според Грчев диктаторски потег е влада да се...
Вести Свет

Градоначалникот на Ричмонд нареди да се отстранат сите споменици на конфедератите

Слободен печат
Градоначалникот на Ричмонд, Левар Стоуни, синоќа издаде наредба за итно остранување од постаментите на сите споменици на дејците на Конфедеративните Американски Држави од времето Граѓанската...
Вести Свет

Трамп им се заканува на демонстрантите со сила: Нема да ги уривате нашите споменици! (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот Доналд Трамп рече дека ќе издаде извршна наредба по прашањето на американските историски споменици, додека движењето за отстранување на спомениците кои активистите ги сметаат...
Вести Македонија

Шекеринска: Ја прекинавме праксата на финансирање споменици, музеи и жални врби

МИА Агенција
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска посети неколку локации во Охрид каде се спроведени значајни инфаструктурни проекти, а изврши увид и на дел...