18 C
Скопје

Tag : спасени

Хроника

Трагедија кај Мајданпек, две момчиња спасени од давење, по третото се трага

Тешка несреќа се случи синоќа околу 22 часот на патот кон Рајковата пештера во Мајданпек. Возилото „пежо“ во кое биле три млади момчиња од засега...
Вести Свет Слајдер

Во Шпанија спасени 52 мигранти: 10 се хоспитализирани

Слободен печат
 Шпанската служба за спасување соопшти дека десет лица кои страдале од хипотермија се хоспитализирани, откако биле спасени од брод со мигранти. Вкупно 52 Африканци, меѓу...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Спасени тројца Кубанци по 33 дена поминати на напуштен остров, преживеале со кокосови ореви

Слободен печат
Американската крајбрежна стража спаси тројца Кубанци од напуштен остров на Бахамите, каде што тие живееја 33 дена и се хранеа со кокосови ореви, објави агенцијата....
Некатегоризирано

ФОТО: Најмалку осум жртви при превртување на брод со мигранти кај Шпанија

И.И.
Најмалку осум лица загинаа откако брод со повеќе од 30 мигранти удри во карпи и се преврте во близина на малото пристаниште на островот Ланзароте, што им...
Вести Свет

Спасени 209 мигранти од море кај Сицилија, 28 заразени од Ковид-19

Слободен печат
Помеѓу мигрантите кои се во карантин на бродот „Моби Заза”, што е вкотвен во близина на сицилијанското пристаниште Порто Епедокле, 28 се позитивни на Ковид-19,...
Вести Македонија

„Анима Мунди“ со помош на Државниот инспекторат за ловство спаси три младенчиња волци (ФОТО)

Слободен печат
Здружение за заштита на животни „Анима Мунди”, со помош на Државниот инспекторат за ловство, спаси три младенчиња волци. – Среќата не може да се опише кога ќе се спаси...
Вести Економија

Со мерката за поддршка на платите спасени 140 илјади работни места

Aleksandar Petreski
Министерката за финансии Нина Ангеловска оценува дека Владата донела одлична одлука со воведувањето на мерката за поддршка на платите на вработените бидејќи како што посочи...
Вести Свет

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат
Петнаесет мигранти, меѓу кои две жени и едно дете, беа спасени при обид со импровизиран пловен објект да преминат од Франција во Велика Британија, јави...
Вести Регион

Исчезнати две лица по судир на чамец со мигранти и брод на грчката крајбрежна служба

МИА Агенција
Во тек е акција за пронаоѓање и спасување на две лица, меѓу кои едно дете, откако утрово се судри чамец што пренесувал бегалци и мигранти...
Вести Свет

Спасени 50 мигранти во водите на Либија

Слободен печат
Хуманитарните организации „СОС Медитеран” и „Лекари без граници” спасија 50 мигранти заробени на гумен чамец во либиските води, по што ги засолнија на својот брод...