Tag : „Систина“

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Од понеделник пациенти ќе се сместуваат во хотел Ибис Стајлс, кој Орка Холдинг го пренамени во ковид центар

Хотелот Ибис Стајл од почетокот на идната недела ќе започне да прима пациенти, како резултат на договорот помеѓу Министерството за здравство и приватните клиники.  Во...
Вести Македонија

Филипче: Болницата „Мала Богородица“ станува Ковид центар

Илинка Иљоска
Министерот за здравство д-р Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев”, „Систина” и „Ремедика”,во изјава за медиумите истакна дека...
Вести Македонија Слајдер

Болните од корона наместо во Систина ќе се лекуваат во Ибис Стајлс?

„Слободен печат“ неофицијално дознава дека раководството на Аџибадем Систина го понудило хотелот Ибис Стајлс за потребите на пациентите болни од коронавирус. Овој хотел беше првиот...
Вести Македонија Слајдер

Прв пациент со Ковид-19 во земјава излекуван со помош на ЕКМО технологија (ВИДЕО)

Слободен печат
Со примена на ЕКМО технологија во клиничката болница „Аџибадем Систина” е спасен животот на 45 годишен пациент заболен од Ковид-19. Астрит Селимај бил примен во...
Вести Македонија

„Аџибадем Систина“ не е ковид-болница

Слободен печат
Согласно новата уредба на Владата, како и почитувајќи ги сите морално-етички и медицински принципи, ве известуваме дека Клиничката болница „Аџибадем Систина“ не овозможува третман на...
Вести Македонија

Поранешниот министер за здравство и сопругата се лекарите од „Систина“ позитивни на ковид-19

Слободен печат
Ексминистерот за здравство Владо Димов и неговата сопруга Билјана се двајцата лекари-сопружници од приватната болница „Аџибадем-Систина кои се позитивни на Ковид 19, дознава „Фокус“. Според...
Вести Македонија Слајдер

Двајца доктори сопружници од „Систина” позитивни на КОВИД-19

Слободен печат
Двајца доктори кои воедно се и брачни сопружници и работат во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ се позитивни на КОВИД-19. Едниот од нив немал никаков контакт...
Вести Македонија Слајдер

Тестовите за коронавирусот во „Систина“ се кинески, откри истражувањето на ОЦЦРП

Слободен печат
Брзите имунолошки тестови за КОВИД-19 кои што кај нас ги нудеше во болницата „Систина”, не се од холандски производител како што се тврдеше, туку се...
Вести Македонија

Клиничката болница „Аџибадем Систина” набави нови 35.000 тестови за Ковид 19

Слободен печат
Клиничката болница„ Аџибадем Систина” почна да врши тестирање за детекција на присуство накоронавирусот (Ковид – 19) кај населението. Овој серумски тест е рапид тест кој...
Вести Македонија

„Аџибадем Систина” набави 15.000 тестови за детекција на Ковид-19

Слободен печат
Клиничката болница „Аџибадем Систина” набави иницијална количина од 15.000 тестови за детекција на коронавирусот. Болницата има капацитети за вршење на 300 тестови дневно, а пациентите...