15.8 C
Скопје

Tag : Сицилија

Вести Свет Слајдер

Драма на отворено море кај Сицилија: Италијанските власти спречија германски брод да спасува мигранти

Слободен печат
Италијанската крајбрежна стража денеска задржа германски брод кој спасуваше мигранти на отворено море на Сицилија, наведувајќи како причина повреда на безбедносните и еколошките прописи. Во...
Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Скандал во Сицилија: Краделе храна од болницата, уринирале во кујната… 

Слободен печат
Локалната болница во сицилијанскиот град Џела некои ја користеле како супермаркет, бидејќи за два месеца, од кантината во болницата, украле намирници во вредност од 26.000...
Вести Свет

Уапсени 30 лица од Сицилија поради поврзаност со мафијата

Слободен печат
Во синоќешната заедничка акција на италијанската полиција против организираниот криминал, карабинерите и финансиската полиција уапсени се над 30 лица во сицилијанската провинција Месина. Од акцијата...
Вести Свет Слајдер

Италијанска полиција: Уапсени три лица кои фалсификувале епидемиолошки податоци за Сицилија

Слободен печат
Италијанската полиција уапси три лица под обвинение дека повеќе од 40 пати фалсификувале епидемиолошки податоци за Сицилија, со цел да се избегне прогласување на како...
Вести Свет Слајдер

На Сицилија пристигнаа повеќе од 100 мигранти кои беа на бродот „Океан Викинг“

Слободен печат
Повеќе од 100 мигранти кои ги спаси бродот „Океан Викинг” (Ocean Viking) во Средоземното Море во текот на изминатата недела, вчера се симнаа во сицилијанското пристаниште Августа,...
Вести Свет

ВИДЕО: Спасувачки брод со 422 мигранти меѓу кои има и позитивни на ковид-19 се закотви на пристаниште во Сицилија

И.И.
Хуманитарниот брод „Океански Викинг“ (Ocean Viking) со 422 мигранти доби дозвола да се закотви на сицилијанското пристаниште и да се симне од мигрантите спасени покрај...
Вести Свет Слајдер

Вулканската активност на Сицилија: Се „разбуди“ Етна, исфрлуваше чад и лава во висина од 100 метри

Слободен печат
Највисокиот европски вулкан Етна на Сицилија еруптираше во текот на ноќта и исфрли пепел и лава во височина од 100 метри. Активноста на вулканот на...
Забава Магазин Магазин слајдер

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат
Властите на Сицилија донесоа одлука да дадат по 3.000 евра на секој млад пар што ќе одлучи да се ожени на Сицилија. Понудата важи до...
Вести Свет

Сицилија сака да ги затвори прифатните центри за мигранти поради коронавирусот

Слободен печат
Претседателот на италијанскиот регион Сицилија, Нело Мусумеци, денеска се спротивстави на одлуката на италијанската влада, издавајќи наредба за затворање на сите прифатните центри за мигранти...
Вести Свет

Побегнатите мигранти на Сицилија вратени во прифатните центри

Слободен печат
Италијанската полиција синоќа соопшти дека во изминатите два дена, две групи од по стотина мигранти побегнале од центрите за мигранти на Сицилија, но оти сите...