5 C
Скопје

Tag : штети

Вести Македонија Слајдер

Сами си прават комисија по закон, сами си прават проценка: Поднесени првите барања за штета од пожарот во ТЦ „Глобал“

Слободен печат
Сопствениците и корисниците на деловни објекти, кои претрпеа штети од пожарот во Трговскиот центар „Глобал” во Струмица, почнаа да доставуваат барања за финансиска помош до...
Вести Свет

Првични проценки по бурата „Филомена“: Штетата од снегот во Мадрид е најмалку 1,4 милијарди евра

Слободен печат
Штетата што ја претрпе главниот град на Шпанија од незапамтеното количество на снег во минатиот викенд е најмалку 1,4 милијарди евра, објавија денеска градските власти...
Вести Македонија

Општина Струмица на помош на трговците од ТЦ „Глобал” за проценка на штетите од пожарот

Слободен печат
Сопствениците и корисниците на деловен простор кои претрпеа штети од пожарот во Трговскиот центар „Глобал” попладнево од Општинската комисија за проценка на штети од елементарни...
Вести Македонија

Здружение „Фер Есап“: Отворање на сметка за помош за санирање на штетите од пожарот во ТЦ „Глобал” во Струмица

Слободен печат
Здружението за заштита на правата и интересите на трговците „Фер Есап” ќе отвори посебна наменска сметка-фонд за солидарност на која ќе може да се уплаќаат...
Вести Регион Слајдер

По разорниот земјотрес во Хрватска: Петриња и Сисак со најмногу штети, дел од Загреб без струја

Слободен печат
Петриња и Сисак претрпеа најмногу штети во разорниот земјотрес што денеска ја погоди Хрватска. Главнот град Загреб, исто така, претрпе големи штети. Улиците на Петриња...
Вести Регион Слајдер

Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Слободен печат
Бројот на загинати во невремето „Јанос” што во четвртокот ја зафати Грција се зголеми на три лица, откако утрово беше пронајден мртов маж кој се...
Вести Македонија Слајдер

Се санираат состојбите во рудниците во РЕК Битола

Слободен печат
Се санираат состојбите во рудниците во РЕК Битола по елементарната непогода и поплавите кои се случија на откопните полиња за јаглен предизвикани од обилните врнежи...
Вести Економија

Ситуацијата со Ковид мора да се подобри во спротивно штетите ќе бидат многу поголеми

Слободен печат
Кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот има сериозно влијание во дури 82 отсто од македонските компании, а дури 40 илјади работни места се во...
Вести Свет

Австрија прекинот на економските активности ја чини 12 милијарди евра

Слободен печат
Прекинот на јавниот и економскиот живот во Австрија поради мерките за борба против ширењето на коронавирусот предизвика загуба од 12 милијарди евра, објави Националната банка...
Вести Економија

Големите европски економии бараат сеопфатен план за раст на индустријата

Слободен печат
Индустриските здруженија на Италија, Германија и Франција подготвија документ со кој ги повикуваат владите и институциите на ЕУ на амбициозен одговор и европско обновување без преседан, кое како...