Tag : респиратори

Вести Регион

Приведени премиерот на Федерација БиХ и уште две лица поради аферата респиратори

Слободен печат
Претседателот на Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ, директорот на управата за Цивилна заштита Фахрудин Солак и сопственикот на фирмата „Сребрена малина” Фикрет...
Вести Свет

ЕУ ќе набавува респиратори за болниците од „Филипс“

Слободен печат
Холандскиот производител на електронски уреди „Филипс” потпиша договор со Европската унија за купување респиратори за болници во Европската унија, соопштија денеска портпароли на ЕК и...
Спорт Фудбал

Нова голема донација на Меси за борбата со коронавирусот

Слободен печат
Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси уште еднаш ја покажа својата хуманост на дело. Откако во Аргентина бројката на заболени лица од ковид-19 помина преку 6.000,...
Вести Регион

Во БиХ набавени 100 неупотребливи респиратори од Кина, отворена истрага

Слободен печат
Сто респиратори од Кина што неодамна ги набавил кризниот штаб на Федерацијата Босна и Херцеговина за болници во ентитетот се неупотребливи и нема да се...
Вести Македонија

Османи: Обезбедивме вкупно 90 респиратори, тоа е доволен број за евентуален втор пик на Ковид-19

Слободен печат
Обезбедивме вкупно 90 респиратори, што е околу 50 отсто од вкупниот број респиратори со кои располага државата во моментов. Од нив 20 респиратори од норвешката...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Опозицијата нема за што да се фати, па клеветат за респираторите

Економските оператори што иницијално го добија тендерот за набавка на респиратори во Министерството за здравство, известиле дека не можат да ги испорачаат во дадениот рок,...
Вести Македонија Слајдер

Министерство за здравство: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со граѓаните, нека се истражи случајот со респираторите

Слободен печат
И покрај тоа што нема никаков случај, ниту пак некаква неправилност во однос на набавката за респираторни машини, ВМРО-ДПМНЕ упорно продолжува со бесмислени прес конференции,...
Вести Македонија Слајдер

Преку заемот на СЗО обезбедени 50 респиратори

Слободен печат
Обезбедивме дополнителни 50 респиратори преку заемот на Светската здравствена организација (СЗО), коишто ги обезбеди УНДП преку најповолни цени, информираше денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за...
Вести Свет

Њујорк платиле 69 милиони долари за респиратори кои никогаш не пристигнале

Слободен печат
Државата Њујорк платила 69 милиони долари за респиратори на човек без никаква позадина во работа со медицински материјали, откако тој му пишал на Твитер на...
Вести Свет

Ново истражување: Аутопсиите покажаа нешто неочекувано! Сега знаеме зошто респираторите не им помагаат на некои од пациентите

Слободен печат
Тромбот од различни причини е честа компликација меѓу болните на интензивна нега, но нивната зачестеност е поголема кај лицата кои се лечат од ковид –...