3.4 C
Скопје

Tag : ребаланс

Вести Економија

СДСМ: Со 27,6 милиони евра ја стимулираме приватната потрошувачка преку платежни картички од 6.000 денари

Слободен печат
Со ребалансот на Буџетот за 2020 година, усвоен од паралментарното мнозинство се обезбедуваат средства за реализација на четвртиот пакет мерки вреден 470 милиони евра, велат...
Вести Македонија

Георгиески: Општина Охрид повеќе не е на првото место на листата на најголеми должници

Слободен печат
Советот на Општина Охрид денеска го усвои ребалансот на буџетот, за кој општинските власти посочуваат дека беше под постојан притисок предизвикан од социоекономските последици наметнати...
Вести Економија Слајдер

Ребалансот на буџетот донесен: Дел од мерките од четвртиот пакет веднаш ќе се реализираат, дел ќе почекаат законски решенија

Слободен печат
Ребалансот на буџетот ја помина собраниската процедура и го отвори патот за спроведување на мерките од четвриот пакет мерки. Дел од мерките може веднаш да...
Вести Македонија Слајдер

Ребалансот на буџетот ја доби поддршката од пратениците: „За“ гласаа 55 пратеници, воздржани 26

Слободен печат
Ребалансот на буџетот, насочен кон поддршка на граѓаните и стопанството од последиците од ковид-кризата, вечерва ја доби поддршката во Собранието. За гласаа 55 пратеници, против...
Вести Македонија

Заврши расправата по ребалансот, опозицијата ќе присуствува во салата

Слободен печат
Собранието вечерва ја заврши расправата по ребалансот на буџетот, а гласањето треба да се реализира по 30-минутна пауза, дадена откако настана недоразбирање помеѓу координаторот на...
Вести Македонија Слајдер

Собраниска седница: Вториот ребаланс на Буџетот до крај на денот

Слободен печат
Собранието се очекува до крајот на денот да го донесе Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на Буџетот за 2020 година, односно вториот ребаланс за...
Вести Македонија Слајдер

Пратениците денеска треба да гласаат за вториот ребаланс на Буџетот годинава

Слободен печат
Собранието денеска треба да ја продолжи 20-тата седница на чиј дневен ред е Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на Буџетот за 2020 година, односно...
Вести Економија

Над 400 компании ќе бидат поддржани со мерката за финансиска поддршка на конкурентноста

Слободен печат
Над 400 компании што инвестирале или ќе инвестираат во зголемување на конкурентоста за време на ковид и пост-ковид периодот ќе добијат финансиска поддршка од државата,...
Вести Македонија

Расправата за ребалансот на Буџетот ќе продолжи по едночасовната пауза

Слободен печат
По редовната едночасовна пауза во Собранието ќе продолжи расправата по ребалансот на Буџетот. Пратениците четврти ден расправаат за вториот ребаланс на Буџетот во кој се...
Вести Македонија Слајдер

Пратениците денеска четврти ден ќе расправаат за ребалансот на Буџетот

Слободен печат - А.С.
Собранието денеска ќе ја продолжи 20-тата седница во рамки на која четврти ден ќе се расправа по Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на државниот...