Tag : разговор

Жена Магазин Магазин слајдер

Сара Реџиќ, модна дизајнерка: Мал број жени имаат храброст да си поиграат со модата

Јасмина Кантарџиева Димков
Откако се појави на модната сцена, името на младата модна дизајнерка Сара Реџиќ асоцира на ведро расположение и нежна женска енергија која ни ја пренесува...
Ви Препорачуваме Регион

ИНТЕРВЈУ Гари Капели, министер за туризам на Хрватска: Ги отворивме своите туристички капацитети за десет европски држави

Јасмина Кантарџиева Димков
За тоа како ќе летуваме во Република Хрватска оваа година, како ќе бидеме пречекани на границата, како ќе одиме на плажа, во кафулиња и ресторани,...
Жена Магазин Магазин слајдер

„По риба“ со жените риболовци Виолета Умленска и Рената Христовска: Рибарењето не е само машка работа!

Јасмина Кантарџиева Димков
Жените одамна ги урнаа стереотипити за фудбалот како машки спорт, облекоа боксерски ракавици и кимона за карате, влегоа во спортски автомобили, но сепак, сè уште постојат...
Ви Препорачуваме Култура

Васко Серафимов, музичар: Невкусот e опасно орудие за манипулација

Ј.К.Д
Аудио-видео материјалот на композиторот и музичар Васко Серафимов „Срце“, меѓу бројните креативни игри, содржи и креативна дружба со поезијата на Славко Јаневски. Писателот Јаневски често...
Жена Магазин Магазин слајдер

Маја Синадиновска: Ние сме народ кој навидум сака прогрес, а седи со скрстени раце

Јасмина Кантарџиева Димков
Маја Синадиновска беше прва во Македонија, која со својата телевизиска емисија ги урна стереотипите за тоа што е табу тема, уште пред дваесетина години. Маја беше и...
Жена Магазин Магазин слајдер

Разговор со Стефанија Насеска, модна дизајнерка која шири љубов: Јавните личности треба да имаат повеќе доверба во дизајнерите

Јасмина Кантарџиева Димков
По период на пауза, модната дизајнерка Стефанија Насеска повторно се врати на модната сцена со колоритна колекција полна со пораки. Вели дека нејзиното отсуство се...
Вести Македонија Слајдер

„Слободен печат“ дознава: Јанева викната на разговор до ДЗР

Горан Наумовски
Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска како што дознава „Слободен печат“ била повикана на службен разговор во Државниот завод за ревизија (ДЗР). Од ДЗР велат...
Жена Магазин Магазин слајдер Некатегоризирано

Просковска, гласот на лицата со физичка попреченост: Ако Швеѓанец во количка го преселиш кај нас, би потонал во немоќта!

Јасмина Кантарџиева Димков
Христина Просковска, убава – преубава и згора на тоа образована, и умница, е жена која живее со мултиплекс склероза цели 16 години. Болеста ѝ била дијагностицирана на 30-годишна...
Жена Магазин Магазин слајдер Ракомет Спорт

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков
По богатата спортска кариера, една од нашите најуспешни ракометарки, Драгана Ристова, одлучи да стане ракометен тренер. Се согласува со нас дека е многу поразлично да...
Забава Магазин Магазин слајдер

Новиот бран македонски рапери „гази“, ова е Јасмин од Доуп Куќата, запомнете го добро неговото име ако до сега не сте го чуле!

Ј.К.Д
– Вo рап албумите често има интро, па ова е моето. Кога сум се родил, пред 58 години (знам, знам, изгледам младолик, тоа се должи...