-9 C
Скопје

Tag : радев

Вести Регион Слајдер

Претседателот Радев бара одложување на изборите во Бугарија

Слободен печат
Бугарскиот претседател, Румен Радев, сака да ги одложи парламентарните избори во земјата, што беа планирани за 28 март, и побара промена на постапката за гласање....
Вести Македонија Слајдер

Радев со порака до Македонците: Патот до ЕУ води преку Софија

Слободен печат
Знаете дека го потпишавме нашиот Договор за добрососедство и соработка на 1 август 2017 година, кој од наша страна блеска со добронамерна наивност, бидејќи не...
Вести Регион

Радев: Ердоган има амбиции да учествува во политиката на Бугарија

Слободен печат
Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган има амбиции да учествува во политичкиот живот на Бугарија. Изјавата доаѓа по видео-обраќањето на...
Вести Свет

Радев: Ердоган има амбиции да учествува во бугарската политика

Слободен печат
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган има амбиции да учествува во политичкиот живот во Бугарија. Тој тоа го рекол...
Македонија Слајдер

Радев бара посебно поглавје во преговарачката рамка за Северна Македонија

Слободен печат
Бугарскиот претседател Румен Радев бара да се отвори посебно поглавје во преговарачкара рамка за Северна Македонија во кое ќе бидат содржани сите критериуми за добрососедство....
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕO | Радев: Членството на Северна Македонија во ЕУ е исклучително важно, но мора да има јасни гаранции

Слободен печат
Пристапувањето на Република Северна Македонија во ЕУ е исклучително важно за нашиот регион и Бугарија секогаш го поддржувала. Сепак, Бугарија мора да има јасни гаранции...
Вести Регион

Борисов: Законите се исти за секого, но очигледно со исклучок за претседателот Радев

Слободен печат
„Ги повикувам сите Бугари да ги почитуваат и следат прописите на здравствените власти. Коронавирусот е сериозна болест. Сите министри и нивните тимови, јас и мојот...
Вести Регион

Радев: Бугарија веќе е во криза, но најголема е владината криза

Слободен печат
Моите критики се однесуваат на оние кои управуваат со нас неефикасно. Јас не се мешам во работите на ниту една партија, но не дозволувам никој...
Вести Регион

Радев: Граѓаните мора да живеат со чувство дека полицијата ја гарантира нивната безбедност, а не дека е орган за репресија врз нив

Слободен печат
Бугарскиот претседател Румен Радев го осуди насилството врз полицијата, но и однесувањето на полицијата кон граѓаните, јави агенцијата БГНЕС. – Категорично го осудувам насилството врз полицијата,...
Вести Регион

Румен Радев: Немаме друг излез од блокадата на државата освен оставка на Владата во случај на губење на доверба

Слободен печат
Во овој историски момент, бугарскиот Парламент треба да биде на висина на очекувањата на јавноста и да спречи земјата да влезе во хаос, немири и...