29 C
Скопје

Tag : работни места

Вести Економија

Битиќи: Преку програма ќе ги вратиме на работа оние кои ги загубиле работните места за време на коронавирусот

Слободен печат
Економските мерки беа направени за да се помогне на граѓаните, за да продолжат да добиваат плата и да не бидат избркани од работа, изјави заменикот...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Се води битка за зачувување на работните места и за унапредување на правата

Пред првомајското празнување, Социјално-економскиот совет одржа свечена седница, на која присуствуваа премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Фатмир Битиќи, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска,...
Вести Економија

Намалена продажбата на пиво низ цела Европа како последица на пандемијата

Слободен печат
Продажбата на пиво во Европа нагло падна во 2020 година откако беа затворени баровите и рестораните за да се спречи ширењето на коронавирусот, објави Европската...
Вести Свет

Извештај на Светскиот економски форум: Се предвидува родова еднаквост во светот по 135 години

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот избриша години напредок кон еднаквост меѓу мажите и жените. Кризата додаде децении на траекторијата на затворање на родовиот јаз, се наведува во...
Вести Свет

Фолксваген укинува 5.000 работни места

Слободен печат
Големата германска фабрика за автомобили Фолксваген најави план за намалување на работните места без да соопшти без точни бројки, но германските медиуми наведуваат дека веројатно...
Вести Свет

Поради пандемијата во ЕУ пад на работните места за 5,7 милиони

Слободен печат
Поради пандемијата со ковид-19 во земјите-членки на Европска Унија има помалку 5,7 милиони работни места, се наведува во денеска објавениот извештај на Европскиот фонд за...
Вести Свет

Гувернерот на француската Централна банка: Брегзит досега префрли 2.500 финансиски работни места во Франција

Слободен печат
 Гувернерот на Централната банка на Франција изјави дека повлекувањето на Велика Британија од Европската унија доведе до преместување на скоро 2.500 финансиски работни места и...
Вести Економија

ДЗС: Најголем број слободни работни места во услужните дејности и продажба

Слободен печат
Во третото тримесечје од 2020 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.69 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Најголем број слободни работни...
Вести Македонија

Николовска: Поддршка на 250.000 плати со 70 милиони евра во насока на спасување на работни места

Слободен печат
Со ребалансот на буџетот, кој веќе е во собраниска процедура, се обезбедуваат сериозни средства за реализација на четвртиот пакет нa антикризни мерки за поддршка на...
Вести Економија Слајдер

Во Скопје слободни над 5 илјади работни места, се бараат возачи, келнери, шивачи

Слободен печат
Според податоците на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија во моментов во државава има над 9000 слободни работни места. Најголем дел од нив се...