17.8 C
Скопје

Tag : психологија

Ви Препорачуваме Жена Живот Здравје Магазин Магазин слајдер Семејство

ИНТЕРВЈУ | Дора Попова-Узуновски, психолог: Онлајн наставата го атрофираше моторниот развој кај децата, разви мрзоволност и деконцентрација, неопходна е итна промена за спас на младите генерации

Мими Стојановска
Поради светската пандемија, децата најмногу страдаат, од аспект на тоа што тешко е да им објасниш зошто се случува сè што се случува, зошто работите...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали сте постојано под стрес? Нерасположени сте и уморни? Во тој случај, ви треба ментален финтес

Слободен Печат
Веќе со месеци терапевтите забележуваат зголемен број на клиенти кои страдаат од анкциозност, депресија и панични напади. Пандемијата со ковид-19, финансиската несигурност и постојаното чувство...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Како да ги толкувате детските цртежи? 10 корисни совети кои ќе ви помогнат да го разберете вашето дете

Слободен печат
Луѓе, куќа, сонце, дрвја, животни … Децата изразуваат многу работи преку нивните цртежи, а особено емоциите. За да можете правилно да ги интерпретирате цртежите на...
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Девојчињата кои си играат со ултра-тенки кукли имаат поголема веројатност да развијат погрешна претстава за сопственото тело

Слободен Печат
Ултратенките кукли можат да создадат погрешна претстава за сопственото тело на младите девојки, покажа новата судија. Истражувачите набљудувале деца од 5-9 годишна возраст кои си...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Ново истражување: Дали паровите со деца се посреќни од паровите кои немаат деца?

Слободен Печат
Интуитивно, многу луѓе на ова прашање би одговориле со „да“, но научните студии сугерираат дека реалноста е дефинитивно покомплицирана од оваа едноставна претпоставка. Една нова...
Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

Недостаток на емпатија или каење меѓу партнерите ја уништува врската

Слободен Печат
Концептот на токсична личност не е лесен за објаснување, но постојат низа однесувања кои несомнено штетат на партнерството, особено ако се повторуваат често, вели психологот...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

Грицкањето нокти не е само лоша навика, постои и психолошка позадина

Слободен Печат
Навиката на грицкање нокти обично се стекнува во детството. Се проценува дека 30% од децата ја стекнуваат оваа навика во одреден момент од нивниот развој...
Живот Магазин Магазин слајдер

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат
Прекумерната грижа за мали нешта е сè почест проблем денес, а тоа навистина може да го намали квалитетот на животот и да поттикне песимизам. Експерт...
Живот Магазин Магазин слајдер

Работа од дома: Дали носењето пижами може да влијае на продуктивноста?

Слободен Печат
Здравиот разум и искуството ни кажуваат дека облеката што ја носиме влијае на нашиот начин на размислување. Без разлика дали станува збор за професионален готвач...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Шампиони во теории на заговор: За успешна вакцинација потребна едукација и избор која вакцина ќе ја примат!

Мирослава Бурнс
Се наближува март, месецот кога во земјава ќе пристигнат вакцините против Ковид 19, со кои се очекува пандемијата да спласне и животот пополека да се...