Tag : проширување

Вести Свет

Холандските пратеници на петти март ќе разговараат за проширувањето кон Западен Балкан

Слободен печат
Холандските пратеници од комисијата за европски прашања на петти март ќе разговара за проширувањето кон западниот Балкан, информира холандскиот парламент. Станува збор за „процедурална средба“...
Вести Регион

Пицула ги претстави нацрт препораките за проширувањето на ЕУ

Слободен печат
Известувачот на Европскиот парламент (ЕП) за Западен Балкан Тонино Пицула во Стразбур ги претстави нацрт-препораките за проширувањето на ЕУ, пренесува српски „Б92“. Тој повика на...
Вести Регион

Ди Мајо: Иднината на Западен Балкан е во Европската Унија

Слободен печат
Европската интеграција на Западен Балкан останува наша клучна геостратешка и политичка инвестиција за да се зацврсти мирот, помирувањето, стабилноста и просперитетот на Европа. Ова го...
Вести Македонија Слајдер

Објавен нацрт-извештајот за ревидираната методологија на пристапните преговори на ЕУ

МИА агенција
МИА дојде до нацрт-извештајот кој Европската Комисија треба да го усвои и објави утре напладне и со кој на земјите членки и на Европскиот Парламент...
Вести Македонија Слајдер

Стражај: Носење на законот за ЈО ќе биде добар сигнал дури и за скептиците за проширувањето на ЕУ

МИА агенција
Северна Македонија направи многу во врска со нејзината подготвеност за интеграција во ЕУ, но сè уште останува работа. Ако сегашниот Парламент успее да го донесе...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски-Мишел: Очекуваме датумот за старт на преговорите да дојде бргу по усвојувањето на новата методологија

МИА Агенција
Премиерот Оливер Спасовски го прими претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел кој допатува во работна посета на нашата земја на покана на претседателот Стево Пендаровски....
Вести Регион

Мишел: Следат интензивни разговори за начинот на процесот за проширување на ЕУ

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека Унијата во следните седмици ќе води интензивни разговори за тоа на кој начин во...
Вести Свет

Виена ја поддржува реформата на процесот за проширување на ЕУ за тој да биде побрз и појасен

Слободен печат
Австриската министерка за европски прашања Каролина Едштадлер најави дека ќе направи барање за нов договор на ЕУ на конференција за иднината на Европа и истакна...
Вести Свет

Предупредување од СЗО: Корона вирусот од Кина ќе се прошири и во други држави

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека новиот коронавирус во следниот период најверојатно ќе се прошири и во другите делови од Кина и можеби и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Што носи во куферот еврокомесарот за проширување Вархељ?

Весна Тодоровска
Во пресрет на Самитот во Загреб на кој Македонија очекува добивање на датум за почеток на преговорите, се засулуваат активностите на европските дипломати. Денеска високиот...