18.8 C
Скопје

Tag : професорка

Вести Регион

На професорка во водата и ставиле сретство за дезинфекција, таа завршила во болница

Слободен печат
Професорката на задарската школа за применета уметност и дизајн заврши во болница откако еден од студентите истурил сретство за дезинфекција во нејзниот пијалок. Насилникот наводно...
Вести Македонија Слајдер

Професорка од Велес со креативен метод – Час на отворено со матуранти за промоција на своето училиште

Михаило Донев
Матурантите од средното економско училиште во Велес „Јовче Тесличков“ во време на пандемија се вратија на училиште, меѓутоа наместо да седнат во училишните клупи во...
Културен печат

Нова книга на Вера Стојчевска – Антиќ: Логосот како почеток и краj на универзумот

Тони Димков
Историчарката на книжевноста и доктор по филолошки науки, Вера Стојчевска – Антиќ, во издание на „Панили“ ја објави својата најнова книга, која во целост е...
Вести Македонија

Двајца ученици избркани од средното „Владо Тасевски“ поради сексуални навреди кон професорка

Скандалозни сексуални навреди упатени од ученик кон професорка, доведоа до бркање на две млади момчиња од средното скопско училиште Владо Тасевски – ПТТ . Еден...
Жена Магазин Магазин слајдер

Разговор со Сервете Фида, професорка, добитничка на наградата „13 ноември“: Ги советувам младите професори повеќе да ја ценат емотивната страна на учениците

Ј.К.Д
Професорката во пензија Сервете Фида е добитничка на годинешната награда „13 ноември“ за долгогодишна успешна работа во воспитно-образовната дејност. Вели дека е  многу горда и среќна...
Жена Магазин Магазин слајдер

Мери Низамова, „опасна“ професорка по англиски јазик и писателка: Лоша услуга на македонскиот јазик му прават надсинхронизираните турски серии

Јасмина Кантарџиева Димков
Во времето кога Мери Низамова одлучила да се посвети на англискиот јазик, кај нас беа популарни други јазици, рускиот и францускиот, па ретко кој претпоставуваше...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Арифи: После децениски заробена држава тешко е да се испорача правдата на ниво на очекувањата, но сепак има големи промени

Слободен печат
Законите од казнено-правната област треба да се прочистат и променат. Законот за кривична постапка има цела деценија како што правно се развива и низ текот...
Вести Свет Слајдер

Вознемирени студенти: Ковид позитивна професорка во Аргентина почина за време на онлајн настава

Слободен печат
Професорката по историја на факултетот во Буенос Аирес, Паола де Симоне која била позитивна на Ковид-19, почина во својот дом за време на онлајн настава....
Вести Регион Слајдер

Која е професорката која ја запали својата диплома пред српското Собрание?

Слободен печат
Професорка во знак на револт вчера излезе пред српското Собрание и ја запали својата диплома во знак на протест против, како што рече „квази државата“,...
Жена Магазин Магазин слајдер

Од оџачарство се живее повеќе од пристојно, ама младите не се заинтересирани

Јасмина Кантарџиева Димков
Јасмина Атанасова Симјаноска е дипломиран архитект со долгогдишно искуство во проектирање, ревизија и надзор, професорка по стручни предмети за архитекти и дизајнери во средното градежно...