Tag : потрошувачка

Вести Економија

Во јуни граѓаните одвојувале повеќе пари за храна

Слободен печат
На едно четиричлено семејство во јуни му биле потребни 33.487 денари за да ги покрие основните животни трошоци. Според податоците што ги објави Сојузот на...
Вести Економија

Ангеловска: Домашната платежна картичка инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

Слободен печат
ДомашнаПлатежнаКартичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство. Покрај поддршката кон граѓаните, оваа мерка ќе дејствува како катализатор на економската активност и ќе придонесе...
Вести Економија

Ангеловска: Домашната платежна картичка ќе го амортизира економскиот пад

Слободен печат
Инјекцијата од 28 милиони евра преку домашната платежна картичка, односно преку зголемувањето на проватната потрошувачка за краток период насочена кон домашните производи ќе го амортизира...
Вести Економија

Цената на нафтата стабилна и покрај порастот на новозаболени

Слободен печат
Цената на „црното злато“ при денешното тргување на светскиот пазар за нафта остана стабилна, поддржана од намаленото производство на големите производители. Сепак трговците останаа внимателни...
Вести Економија

Мојсовска: Нашите лидери мислат на краток рок, да создаваме подобри услови за бизнисите за креирање работни места

Слободен печат
Неизвесноста е проблем. Додека во почетокот мислевме дека треба да се прилагодиме на некој краток рок од два до три месеци, сега се покажува дека...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ангеловска: Подготвена е листата на граѓани кои ќе добијат домашна платежна картичка

Соња Кириџиевска
Секој граѓанин од денеска може да провери дали ќе користи домашна платежна картичка со пари од државата. Списоците на корисниците согласно дефинираните критериуми со владината...
Вести Економија

Граѓаните во мај најмногу пари трошеле за храна и пијалоци

Слободен печат
Сојузот на синдикати на Македонија објави дека за месец мај на едно домаќинство му биле потребни над 33 илјади денари за редовни трошоци во домот....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ковачевски: ЕВН никогаш нема да наплати од корисниците повеќе од потрошеното, по завршување на вонредните мерки сметките ќе се израмнат (ВИДЕО)

Слободен печат
Голем број на реакции на граѓани и фирми кои се жалат на значително повисоки сметки за електрична енергија за месеците март и април. Велат дека...
Вести Економија Слајдер

Барзов: Во вакви услови најдобар стимулатор на потрошувачката треба да биде државата, штипското стопанство зависно од западниот пазар

Бојана Нојиќ
Штип е град каде што функцира текстилната, метало-преработувачката индустрија и сет на фирми кои шпто функционираат во слободните зони. Текстилните компании се преориентираат кон производство...
Вести Економија

Мерката викенд без ДДВ кон крајот на август, право ќе имаат само граѓаните што скенираат сметки

Слободен печат
Од владата денеска со дообјаснување за третиот пакет економски мерки. Владиниот економски советник Фатмир Битиќи појасни дека една од најавените мерки „Викенд без ДДВ“ ќе...