20.8 C
Скопје

Tag : попреченост

Вести Македонија

Шахпаска: Ќе се воспостави нова мобилна апликација–аудио читач за слепи лица

Слободен печат
Министерката Шахпаска на тркалезна маса „Ефектите од пандемијата врз лицата со попреченост”: Го олеснивме  пристапот до права и услуги во време на пандемија, работиме на...
Вести Македонија

„Инклузивa” и Општина Крива Паланка продолжуваат со успешната соработка за поддршка на деца со попреченост

Слободен печат
Продолжување на поддршката на учениците со попреченост, најава за нови можности за стипендирање на ученици со нетипичен развој како и  подобрување на пристапноста на училиштата...
Вести

Итно да се создадат услови за образование и на децата со попреченост

МИА Агенција
Хелсиншкиот комитет апелира надлежните итно да создадат услови за образование и на децата со попреченост кои во услови на пандемија се соочени со големи предизвици...
Вести Македонија

Омбудсман: При изборот на модалитетот на наставата да се имаат предвид и проблемите на учениците со попреченост

МИА Агенција
Реформите на образовниот систем со цел решавање на нееднаквостите, мора да започнат со препознавање на постојните проблеми и предизвици со кои се соочувале учениците со...
Вести Скопје

Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

Слободен печат
Ново детско инклузивно игралиште за деца со попреченост денеска официјално беше отворено во Општина Карпош, на улицата „Веселин Маслеша”. Во игралиштето има поставено адаптирани реквизити...
Вести Македонија Слајдер

Која: Жените, децата, лицата со попреченост, маргинализираните и раселените најпогодени од коронарестрикциите

Рестрикциите кои што произлегоа од состојбата со коронавирусот имаат влијание врз сите, но тоа е повеќе изразено кај некои групи на граѓани. Меѓу најранливите се...
Вести Македонија

Лицата со попреченост и старите лица во 27 општини ќе добијат асистенција за полесно справување со кризата

Министерството за труд и социјална политика, во партнерство со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), а со поддршка на Швајцарската агенција за развој и...
Вести Македонија

МТСП: Да се ослободат од работа лицата со попреченост кои одат со придружба

Слободен печат
Сите државни органи и институции се задолжуваат, на единиците на локална самоуправа им се укажува, а на приватниот сектор му се препорачува вработените лица во...
Вести Скопје Слајдер

Цако доби работа во Град Скопје

Александар Матовски- Цако, кој на јавноста и е познат како првиот македонски студент кој одржа говор во седиштето на Обединетите Нации, денеска доби работа во...
Вести Македонија

„И ние постоиме” – во Гевгелија одбележан Меѓународниот ден на лицата со хендикеп

Слободен печат
„И ние постоиме” беше пораката што денеска од Гевгелија ја испрати здружението на граѓани „Мобилност” по повод 3 Декември, Меѓународниот ден на лицата со посебни...