Tag : писатели

Културен печат

Друштво на писателите на Македонија: Во тек е конкурсот за наградата „Даница Ручигај“

Тони Димков
Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) го распиша конкурсот за доделување на наградата „Даница Ручигај“ за најдобра поетска книга од писателка членка на ДПМ, објавена...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Како 7 славни писатели ги избрале своите псевдоними и кои биле нивните причини за тоа

Слободен Печат
Кога ќе сретнеме некој певдоним, веднаш знаеме кој писател стои зад него. Повеќето вљубеници во книжевноста знаат дека Марк Твен е псевдоним на Самуел Ленгхорн...
Забава Магазин Магазин слајдер

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат
Писателите честопати се однесуваат како нестварни суштества кои практикуваат необични навики. Понекогаш тие се популарни и над нивниот талент, односно токму поради нивните необични каприци,...
Културен печат

Книжевен жезол 2020: Во чест на поетските лауреати

Тони Димков
Друштвото на писателите на Македонија, во рамките на манифестацијата „Празник на липите“, ја промовираше збирката што содржи поезија од македонскиот поет Михаил Ренџов и неговиот...
Културен печат

ДПМ: Распишан е конкурсот за „Празник на липите 2020“

Тони Димков
Друштвото на писатели на Македонија традиционално во месец јуни ја организира поетската манифестација „Празник на липите“ со финансиска поддршка од Министерството за култура и под...
Забава Магазин Магазин слајдер Ретро

Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

Слободен Печат
На оваа листа се наоѓаат имиња на 10 писатели кои заслужиле да ја добијат Нобеловата награда за својот допринес во книжевноста, но поради одредени причини...
Култура Магазин слајдер Некатегоризирано

Сакате да пишувате заедно со македонските писатели? Можете, на „Спинер“

Слободен печат
Здраво друштво, сте слушнале ли за „Спинер“? Не?! Е па, „Спинер“ е нова платформа што ги поврзува писателите и читателите на книги и им овозмоува...
Културен печат

ДПМ: Годишните награди ќе бидат доделени на 13 февруари

Тони Димков
На Конкурсот на Друштвото на писатели на Македонија (ДПМ) за најдобри книжевни остварувања во годината што измина пристигнале 57 наслови, од кои стручните жирија по...
Вести Македонија

ВМРО-Народна против промена на Законот за надворешни работи

МИА Агенција
ВМРО-Народна партија се спротивставува на идејата за промени во Законот за Надворешни работи со кој законски ќе се бара 80 отсто од амбасадорите да бидат...
Вести Култура

Читајќи го Балканот – разговор со четворица писатели

Слободен печат
Во рамки на проектот „Читајќи го Балканот” денеска во Скопје, во организација на издавачката куќа „Готен” ќе се одржи разговор со писателите Жарко Кујунџиски, Петар...
MacedonianAlbanian