28.8 C
Скопје

Tag : пиперки

Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Албанска кујна – Фергесе, зачинет сос со сирење (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат
Албанската кујна е спој на многу традиционални рецепти богати со зеленчук и квалитетно месо. Близината на морето исто така има големо влијание врз албанската кујна...
Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусови што се памтат: Турска кујна – Ќофте во тава со зеленчук готово за 40 минути

Слободен Печат
Се зборува дека во светот постојат три главни кујни: турската, кинеската и француската. Сосема во согласност со својата репутација, турската кујна секогаш претставува пријатно изненадување...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Е, ова е домаќинка: Пејачката Сека Алексиќ прави ајвар и пие ракија! (ФОТО)

Васко Спасоски
Познатата српска пејачка Сека Алексиќ ужива со семејството во нејзиниот дом во Стара Пазова. Сека своето слободно време го поминува дома, каде ужива со своите...
Магазин Магазин слајдер Храна

Одличен рецепт – Печени пиперки со лукче за вашата зимница

Слободен печат
Состојки: 10 килограми пиперки 200 милилитри вински оцет 300 милилитри масло за јадење 5 главици лук сол по вкус Подготовка: Меснатите пиперки се мијат и...
Магазин Магазин слајдер Храна

Која пиперка е најздрава, зелената, црвената или жолтата?

Слободен печат
Кај нас и во светот постојат различни сорти пиперки, но откако ќе постигнат одреден степен на зрелост, тие се или зелени, или жолти, или црвени....
Магазин Магазин слајдер Сцена

Докторите ги советуваат жените да ја јадат оваа салата!

Васко Спасоски
Докторите тврдат дека секоја жена би требало да јаде салата од пиперка и лук или рендани моркови и лук. Тоа ќе ѝ обезбеди здравје, виталност...
Магазин Магазин слајдер Храна

Ролат со мелено месо и пиперки (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: 1 килограм мешано мелено месо 150 грама сланина 2 моркови 150 грама кашкавал 3 свежи пиперки 2 јајца 100 грама презла 1 главица кромид...
Вести Економија

Одземени девет тона пиперки од нерегистрирани откупувачи

МИА агенција
Девет илјади килограми пиперки „куртовска капија” се одземени од нерегистрирани откупувачи при инспекциските контроли на Инспекторатот за земјоделство спроведени во прилепскиот регион. Од Инспекторатот денеска...
Жена Магазин

Пратеничка од власта пече пиперки за ајвар и се лади со пиво (ФОТО)

Слободен печат
Пратеничката од редовите на владеачката СДСМ на Фејсбук се пофали дека пече пиперки за подготовка на ајвар. – Не е од бавча, ама дојде на...
Еспресо Храна

ВИСТИНСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Малиџано, познато и како зелен ајвар (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Подготовката на оригинално малиџано се прави исклучиво се зелени ајварски пиперки....