Tag : пиперки

Магазин Магазин слајдер Храна

Ролат со мелено месо и пиперки (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: 1 килограм мешано мелено месо 150 грама сланина 2 моркови 150 грама кашкавал 3 свежи пиперки 2 јајца 100 грама презла 1 главица кромид...
Вести Економија

Одземени девет тона пиперки од нерегистрирани откупувачи

МИА агенција
Девет илјади килограми пиперки „куртовска капија” се одземени од нерегистрирани откупувачи при инспекциските контроли на Инспекторатот за земјоделство спроведени во прилепскиот регион. Од Инспекторатот денеска...
Жена Магазин

Пратеничка од власта пече пиперки за ајвар и се лади со пиво (ФОТО)

Слободен печат
Пратеничката од редовите на владеачката СДСМ на Фејсбук се пофали дека пече пиперки за подготовка на ајвар. – Не е од бавча, ама дојде на...
Еспресо Храна

ВИСТИНСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Малиџано, познато и како зелен ајвар (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Подготовката на оригинално малиџано се прави исклучиво се зелени ајварски пиперки....
Еспресо Храна

НАЈВКУСНА ЗИМНИЦА: Македонски пинџур во тегла (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Старите традиционални македонски рецепти кои имаат долгогодишна историја на нивна подготовка......
Еспресо Храна

ОДЛИЧНО МЕЗЕ: Пиперки со младо сирење (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Пиперките полнети со младо сирење се одличен рецепт за оние кои уживаат во вкусно мезе во секој дел од годината....
Еспресо Храна

СЕЗОНА НА ЗИМНИЦИ: Домашен традиционален македонски ајвар (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Иако од минатото па се до денес, многу работи се имаат променето, сепак, дел од македонските семејства се уште ја негуваат вековната традиција на подготовка...
Еспресо Храна

ЦАРСКА ТУРШИЈА: Рецепт за зимница со црвени ајварски пиперки

Слободен печат
Ова е рецепт за зимница позната како царска туршија, која е одлично мезе во зимските денови кои ни претстојат....
Еспресо Жена Магазин Храна

Ќе ви завидуваат сите комшии: Рецепт за АЈВАР кој секогаш успева

Слободен печат
СОСТОЈКИ: 10 кг црвени пиперки 3 модри патлиџани 500 мл зејтин сол 1 лажица шеќер ПОДГОТОВКА: Испечете ги пиперките. Кога ќе бидат печени, но не...