Tag : патарини

Вести Ви Препорачуваме Скопје

Камионите место по автопат возат низ Петровец: За 100 денари патарина загрозуваат туѓи животи

Весна Дамчевска
Големата фреквенција на возила, но и на огромни камиони, е стара болка на жителите на скопското село Петровец. Причина за таквиот сообраќаен метеж низ тесните...
Вести Македонија

За да го избегнат полицискиот час граѓаните „бегаат“ во Маврово, Струга и Охрид (ФОТО)

Слободен печат
На магистралните правци на гостиварското подрачје забележителен е зголемен интензитет на сообраќајот. Поголемиот број автомобили одат кон југот од земјава. На последната наплатна рампа од...
Вести Економија

Бројот на патници во државава намален за 70 проценти, АМЕРИТ бара итни мерки од Владата

Слободен печат
Укинување на патарините за превозниците во автобускиот и товарниот сообраќај, поради загубите што се предизвикани од кризата со коронавирусот, побара од Владата Асоцијацијата Македонија сообраќај...
Вести Економија Слајдер

Патарините лани инкасирале рекордни 44,3 милиони евра

Слободен печат
Јавното претпријатие за државни патишта лани успеало да собере рекорден надоместок од возачите за користењето на македонските автопати. Од патарина во 2019 година биле инкасирани...
Вести Економија

Нови цени на патарините во Србија од 1 декември: Еве на кои делници од автопатите низ Србија почнува да се наплаќа

Слободен печат
Патарините на источниот крак Коридор 10, од Ниш до бугарската граница, ќе почнат да се наплаќаат во недела, на 1 декември. Покрај тоа, ќе се...
Вести Регион

КОСОВЦИТЕ ГО НАЛУТИЈА РАМА: Сите патници во Албанија мора да плаќаат патарина

Слободен печат
Барањата на поединци од Приштина да се укине плаќањето на патарина на националниот пат кон Тирана го налутиле албанскиот премиер Еди Рама. Според пишувањата на...
Вести Економија

Електронско плаќање и на патарината Миладиновци

МИА Агенција
Патарина на наплатната станица Миладиновци на Коридор 8 од денеска може да се плаќа и по електронски пат со М – картичка. Електронската наплата на...
Вести Економија

Електронски систем за наплата на сите патарини за поефикасен сообраќај

Слободен печат
Со 13,7 милиони евра средства обезбедени од ЕБОР и Буџетот, ќе се воведе електронски систем за наплата на сите патарини, со што ќе се забрза...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Патарината кај Гевгелија ја прели чашата, плаќаме најмногу во ЕУ

Новата патарина кај Гевгелија од 100 денари ја прели чашата. Социјалните мрежи вријат од коментари, возачите негодуваат, а власта убедува дека имаме најевтини патарини. Но,...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Понесете си повеќе пари ако патувате во Србија!

Слободен печат
Јавното претпријатија „Патишта на Србија“ објави дека денеска од седум часот утрово во Србија се наплаќа поскапа цена на патарините на автопатиштата. Ценовникот со детален...