Tag : отворање

Вести Македонија Слајдер

Нови случаи на заболени воспитувачки во градинките во Ѓорче и Карпош, децата во изолација

Михаило Донев
По отворањето на градинките во земјава, повеќе деца, но и воспитувачи и негувателки се ставени во изолација поради контакт со заболен од Ковид-19, а некои...
Вести Македонија

МТСП: Од 311 објекти на градинки не е отворен само еден, се чека на ковид тест на вработена

Слободен печат
Од 70 функционални градинки со 311 објекти во држава, само еден кој е дел од градинката „Рахилка Гонева” од Свети Николе денеска не е отворен...
Вести Македонија Слајдер

Во локалот „Аватар“ во Струмица повторно се прават забави

Слободен печат
Дискотеката „Аватар“ во Струмица која беше затворена поради непочитување на мерките за заштита од Ковид-19, сега е повторно отворена како кафуле и таму повторно се...
Вести Македонија

Градинка во Дебар подготвена да ги отвори вратите за најмладите

Михаило Донев
Детската градинак „Брешиа”, која е единствена установа од ваков вид во Дебар целосно е подготвено за повторното отворање на вратите за дечињата. -Во изминатите шест...
Вести Регион

Албанија на 15 септември ги отвора училиштата

Слободен печат
Албанскиото Министертво за образование, спорт и млади соопшти дека, врз основа на препораката на Националниот комитет на експерти за справување со коронавирусот, наставата во новата...
Вести Култура Слајдер

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на „Охридско лето”, во...
Вести Економија Слајдер

Преку 20 нови светски брендови влегуваат во Македонија: Потпишан договорот за најголем синдициран заем во земјава (ФОТО)

Михаило Донев
Со носење на заштитни маски и почитување на сите протоколи денеска на градилиштето на трговскиот центар East Gate во Скопје се потпиша најголемиот синдициран заем...
Вести Македонија Слајдер

Меркел: Отворање на првите поглавја со Македонија и Албанија оваа година

МИА Агенција
Германската канцеларка Ангела Меркел ги презентираше приоритетите на претседателството на нејзината земја со ЕУ во наредните шест месеци, споменувајќи ги само преговорите со Северна Македонија...
Вести Економија

Игротеките сами изработиле протокол – бараат отворање на објектите

Слободен печат
Финансиска помош од државата и дозвола за работа од Комисијата за заразни болести, ова се барањата од Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...
Вести Економија

Индексите растат веќе тред ден со ред: Надежта за опоравување на економиите го поттикна Волстрит

Слободен печат
Берзантските индекси на Волстрит растат веќе неколку дена со ред бидејќи инвеститорите се оптимисти поради попуштањето на рестриктивните мерки, па се надеваат на брзо опоравување...