Tag : отштета

Вести Свет

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат
Холандската фондација Дизел емишнс џастис (Diesel Emissions Justice) (ДЕЈФ) денеска започна колективна акција против германската компанија Фолксваген, како дел од европската кампања насочена кон добивање...
Вести Свет

Трудо најави финансиска помош за семејствата на жртвите при падот на украинскиот авион во Иран

Слободен Печат
Канадскиот премиер Џастин Трудо најави итна финансиска помош за семејствата на жртвите во авионската катастрофа во Иран. Повторно го повика Иран побрзо да им даде...
Вести Свет

Гончарук: Украина ќе му даде отштета од 8.500 долари на секое семејство во соборениот авион

Слободен печат
Украинскиот премиер Олексеј Гончарук денеска изјави дека Украина ќе плати отштета од по 200.000 гривни ( околу 8.500 долари) на секое од семејствата на жртвите...
Вести Свет

Новинарски спор: Го тужеше колегата кој ја силувал и доби отштета од 30.000 долари

Слободен печат
Јапонскиот суд му нареди на познатиот телевизиски новинар Норијуки Јамагучи да и плати 3,3 милиони јени (30.000 американски долари) отштета на новинарка Шиори Ито која...
Вести Македонија

Камчев бара отштета од 1,5 милиони евра од Боки 13, Јанева и Милески

Горан Наумовски
По извршениот 30-минутен преглед врз првообвинетиот Бојан Јованивски, лекарот утврдил деја тој е во добра општа здравствена состојба да го следи денешниот старт за случајот...
Вести Свет

Отштета од 26 милиони долари за недоволно платените работници во Мекдоналдс

Слободен печат
Американскиот синџир за брза храна Мекдоналдс ќе им плати 26 милиони долари на работниците во Калифорнија кои не се доволно платени. Мекдоналдс од 2013 година...
Вести Регион

Албански министер бара Србија да плати воена отштета на Косово

Слободен печат
Вршителот на должноста министер за надворешни и европски прашања на Албанија, Гент Цакај изјави денеска дека Србија треба да го иницира прашањето за плаќање на...
Вести Свет

ЌЕ ГО УТЕШАТ ЛИ ПАРИТЕ ОД ОТШЕТАТА? Лечел аутизам, но му пораснале гради од лекот кој го пиел

Слободен печат
Американецот Николас Мари (26), со години пиел лекови против психоза и не бил предупреден за нивните непосакувани ефекти од нив. Тој сега доби отштета од...
Вести Свет

ПОМИНАЛ 27 ГОДИНИ ЗАД РЕШЕТКИ ЗА УБИСТВО КОЕ НЕ ГО НАПРАВИЛ: Сега за секоја година помината во затвор добива по милион долари

Слободен печат
Марк Шанд Хартфорд од американската сојузна држава Масачусец кој сега има 55 години, бил осуден на доживотна казна затвор без можност за помилување поради убиството...
Вести Свет

СВЕШТЕНИЦИ СО ГОДИНИ ЗЛОСТАВУВАЛЕ СТОТИЦИ ЖРТВИ: Архиепископијата во Чикаго платила 80 милиони долари отштета

Слободен печат
Американец кој како дете бил жртва на свештеничко полово злоставување, во вторникот ги повикал другите жртви да го прекинат својот молк, а неговите адвокати откриле...