Tag : охридско

Вести Економија

Раскинат договорот за концесија со Охридското Езеро, рибарите задоволни од одлуката

МИА
Владата го раскина договорот за концесија на Охридското Езеро со правниот субјект „Летница- белвица”, поради утврдени серија нерегуларности во работењето на самиот концесионер. Министерот за...
Хроника

ТРАГЕДИЈА ВО ОХРИДСКО: Загина тракторист

Слободен печат
Тракторист го загуби животот во несреќен случај што вчера попладнето се случи во атарот на охридското село Ливоишта. Од охидската полиција е потврдена информацијата за...
Вести Македонија

Пронајдената граната два часа стои на охридското пристаниште (ФОТО)

Војислав Мојсовски
Пред два часа на кејот на Охридското езеро беше пронајдена граната, но се уште не е остранета. Местото не е обезбедено, туку полицаец подолго време...
Вести Култура

Младиот професор по пијано Величков ја воодушеви публиката на „Охридско лето“

Слободен печат
Mладиот и талентиран пијанист Димчо Величков од Бугарија кој со пијаното другарува уште од шестгодишна возраст синоќа се претстави на фестивалот „Охридско лето“ музицирајќи под...
Вести Култура

Mаестро Гаџиев со концерт на „Охридско лето“

Слободен печат
Музичката програма на фестивалот „Охридско лето” продолжува со вечерашниот концерт на пијанистот Александар Гаџиев. Александар Гаџиев потекнува од семејство на музичари, неговите родители се професори...
Вести Култура

Концерт на Дуке Бојаџиев на Долни Сарај како дел од „Охридско лето“

Слободен печат
Програмата на „Охридско лето” за денеска предвидува две содржини, и тоа како централен настан концертот на Дуке Бојаџиев на Долни Сарај, како и мултимедијалниот проект...
Вести Култура

„Бранови и мисли“ – изложба на слики од д-р Наташа Попоска Карче

Слободен печат
Во рамките на дополнителната програма на фестивалот „Охридско лето“, вечерва ќе биде отворена самотојна изложба на слики под наслов „Бранови и мисли“ од Наташа Попоска...
Вести Култура

Вечер со Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија на „Охридско лето”

МИА Агенција
Музичката програма на „Охридско лето” за вечер предвидува концерт на Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски Ѓумар”, со уметниците Олег Кондратенко на...
Вести Култура

Романтична сензуалност со гитарата на Елена Папандреу

Слободен печат
Елена Папандреу, една од големите грчки гитаристки со меѓународна кариера, синоќа приреди романтична вечер на фестивалот „Охридско лето“. Инструменталниот виртуозитет и нагласените емотивни бранувања создадоа...
Вести Култура

Премиера на претставата „Несоодветно за на работа“ на „Охридско лето“

Слободен печат
Претставата „Несоодветно за на работа” („Not Safe for Work”) на Драмски театар – Скопје, вечер премиерно ќе биде изведена во Центарот за култура во Охрид,...