18.8 C
Скопје

Tag : односи

Вести Македонија Слајдер

Пелони: Сакаме добри односи со Северна Македонија

МИА Агенција
Ние сакаме добри односи со соседната земја, порача портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони, но и упати повик до нашата земја целосно да го имплементира...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Велкова-Тодоровска: Извештајот на омбудсманот денеска пред Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Слободен печат
Денеска во Собранието на дневен ред прво е координацијата на координаторите на работните групи кај собранискиот спикер Талат Џафери и ја договараат целата работна недела...
Вести Свет

Бајден: САД и Велика Британија ги потврдија „специјалните односи” со ревитализираната Атлантска повелба

Слободен печат
Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон и претседателот на САД Џо Бајден денеска се обврзаа дека ќе ги бранат „трајните вредности” на нивните земји од...
Вести Свет Слајдер

Чекор понатаму кон ескалација: Захарова – Чешка и САД ја прекршија Виенската конвенција

Слободен печат
– Русија отворено зборуваше кога ги стави Чешка и Соединетите држави на списокот непријателски земји, бидејќи нивните активности се во спротивност со Виенската конвенција за...
Вести Регион Слајдер

Курти: Без признавање на независноста на Косово, нема нормализација на односите со Србија

Слободен печат
Новиот косовски премиер Албин Курти рече дека „нема нормализација на односите со Србија, доолку не се признае независноста на Косово“. По гласањето за предложениот кабинет,...
Вести Свет Слајдер

Путин и Мишел констатирале на телефон: Односите меѓу ЕУ и Русија на најниско ниво, имаме бројни несогласувања

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин денеска заклучил дека односите помеѓу ЕУ и Русија се на најниско...
Вести Регион

Брегу: Мнозинство на граѓани на Западен Балкан се согласни дека односите во регионот се подобри од лани

Слободен печат
По нашиот последен состанок во октомври следуваа тешки месеци со нов бран на ковид-19 и нови мутации на вирусот што ги направи работите уште покомплицирани...
Вести Македонија

Македонската и Бугарската национална телевизија потпишаа Меморандум со кој ќе разменуваат програми

Слободен печат
 Јавните сервиси Македонската радио телевизија и Бугарската национална телевизија потпишаа меморандум за разбирање, со којшто на реципрочен начин ќе разменуваат вести, детски, музички, забавни, културни...
Вести Македонија

Ќучук: Добрососедски односи клучен дел од процесот, но не од преговарачката рамка

Слободен печат
Известувачот за Северна Македонија во Европскиот Парламент, Илхан Ќучук, за МИА изјави дека е задоволен од широката поддршка за неговиот извештај за земјата во Европскиот...
Вести Македонија

ВИДЕО I Реџепи: Имаме добра основа за уште повеќе да ги унапредиме односите меѓу заедниците

Слободен печат
Денеска напладне Комитетот за односи со заедниците заседава околу програмата за неговата работа. Пристапот на овој состав е да биде доста активен и да игра...