• односи

Кина го победи Тајван во лицитацијата за односите со Хондурас

Министерот за надворешни работи на Хондурас е во посета на Пекинг за да ги обнови дипломатските односи со Кина, раскинувајќи го повеќедецениските политички врски со Тајван. Извори во Тегусигалпа ја потврдија информацијата дека министерот за надворешни работи Едуардо Енрике Реина отпатувал во Кина „за да промовира воспоставување дипломатски односи“. Реагирајќи на дипломатскиот пресврт, Тајпеј прексиноќа …

Кина го победи Тајван во лицитацијата за односите со Хондурас Read More »