Tag : Обвинителството

Хроника

Обвинителството бара казни за деветмина граѓани од Гевгелија

Основното јавно обвинителство од Гевгелија поднесе предлози за издавање казнени налози против девет лица кои го сториле кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јовески: Сите со докази за „Рекет“ да ги достават до обвинителството

Горан Наумовски
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ги повика сите што имаат каков било доказ за „Рекет“ да го достават до обвинителството за да постапува. – Обвинителството...
Вести Македонија

Денеска пресуда за случајот „Тарифа“

Судскиот совет од Основниот суд Скопје 1 денеска треба да ја изречена пресудата за случајот „Тарифа“. Во овој предмет обвинет е поранешниот генерален директор на...
Вести Македонија

Боки 13 пак на распит кај Русковска за „Меѓународен сојуз“

Бојан Јовановски познат како Боки 13, кој е првообвинет во аферата „Рекет“ денеска повторно дава исказ пред обвинителката од Одделот за организиран криминал и корупција...
Вести Македонија

Спасовски: ОЈО немаше храброст да ги притвори заканувачите од „Александар палас“

Горан Наумовски
МВР интензивно работи на истрагата за расчистувањето на случајот со пукањето во „Александар палас“, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешниот престој во...
Македонија

Останаа разликите меѓу власта и опозиција за СЈО

МИА Агенција
Работните групи на власта и на опозицијата денеска не постигнаа напредок во однос на законот за Јавно обвинителство, со кој треба да се реши идниот...
Хроника

Строга тајна е што е откриенo во телефонот на Јанева

МИА Агенција
Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во...
Хроника

Запленет глисер во сопственост на Зоран Кичеец

МИА Агенција
По налог на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до овој момент е запаленет глисер во сопственост на второосомничениот во случајот...
Хроника

Кривичен тврди: ОЈО да си погледне во сопствениот „двор”

Судот и судиите работат согласно законските одредби, го почитуваат начелото на еднаквост на оружјата, уставно загарантираните права и слободи и одлучуваат врз основа на доказите...
Хроника

Трпковска: Како може некој да убие дете и 6 месеци да јаде?

Доживотен затвор за убијците на 26-годишниот Пинета Секондо побара денес мајка му Маја Трпковска по распитот во Обвинителството. По два часа, мајката повеќе не можела...