Tag : новинарство

Вести Свет

Шаленберг: Професионалното новинарство е поважно од кога било

Слободен печат
Австрискиот министер за надворешни работи, Александар Шаленберг денеска оцени дека професионалното новинарство е поважно од кога било. На министерската конференција на Коалицијата за слобода на...
Вести Македонија

Конкурс за истражувачки стории од областа на корупцијата и владеење на правото

Слободен печат
Во рамки на проектот „Јакнење на капацитетите на институциите во борбата против корупцијата”, Транспаренси Интернешнл – Македонија објави конкурс за изработка на истражувачки стории од...
Вести Култура

Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство, но ќе се спротивстави на нарачаните медиумски хајки каде позадината е личен интерес

Слободен печат
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ги осудува грубите дисквалификации кон новинарката Марина Костова и онлајн медиумот СДК.мк искажани во вчерашното соопштение за медиуми, од...
Вести Македонија

Атанасовски: Малку луѓе сакаат да работат новинарска фотографија, има по некој млад се појавуваат и би било убаво да не заменат (ВИДЕО)

Слободен печат
Фоторепортерска професија е жива и во моментов околу 10-15 фоторепортери се активни во весниците и порталите. Се појавуваат по еден двајца млади фоторепортери кои се...
Вести Свет

Доделени Пулицерoвите награди

Слободен печат
Дневниот весник „Енкориџ Дејли Њуз”и истражувачкиот портал ПроПублика ја добија Пулицеровата награда за новинарство во служба на јавноста за сторијата за тоа дека третина од...
Вести Македонија Слајдер

Јорданоски: Во оваа криза се покажа колку медиумите се лесни за контрола – Тие се пресудни за демократијата и едно здраво општество

Слободен печат
Тоа што можеби сега е светски тренд, а нас не дочекува во Македонија со една релативна неподготвеност, а тоа е каде ќе оди слободата, демократијата...
Вести Македонија

ССНМ и ЗНМ: Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи

Професионалното новинарство е јавно добро кое не смее да се ограничи, порачуваат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и од Здружението на...
Вести Македонија

СЕММ: Сензационалистичкото известување во јавноста нема предност над професионалното и етичкото

Слободен печат
Од моментот на прогласување на вонредната состојба до денеска, до Комисијата за жалби при СЕММ се пријавени 27 случаи на непрофесионално и неетичко известување. Од...
Вести Свет

Алатка за проценка на влијанието на коронавирусот врз новинарството

Слободен печат
Репортери без граници (РСФ) ја покренуваат алатка Тракер-19 (Tracker-19) со цел да се согледа и процени влијанието на коронавирусот врз новинарството. Освен тоа, со алатката...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Антоновски за УБ: Направивме реформи, МИА работи според сите новинарски стандарди

Слободен печат
– Задоволни сме од она што го направивме во овие две и пол години. Направивме реформа во квалитет и во квантитет. Оставени сме да работиме...
MacedonianAlbanian