18.8 C
Скопје

Tag : недела

Вести Македонија

Ангел Димитров: Недела неработен ден е добар компромис меѓу синдикатите, Владата и работодавачите

Слободен печат
Законското решение недела да биде неработен ден што вчера Владата го усвои на седница е добар компромис, кој е постигнат преку дијалог на социјалните партнери...
Вести Економија

АСОМ: Неработна недела за обложувалниците значи отпуштање на 30% од вработените

Слободен печат
Асоцијација на спортcки обложувалници на Македонија (АСОМ-Скопје) денеска реагира дека неработна недела за обложувалниците значи отпуштање на 30 отсто од вработените и намелени приходи во буџет отокако...
Вести Македонија

ССМ: Долгоочекуваното право недела како неработен ден станува реалност

Слободен печат
Сојузот на синдикатите е задоволен што Владата го усвои предлог-текстот на законското решение кое треба да овозможи недела да биде неработен ден и побара пратениците...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Во недела ќе работат специјализирани продавници во туристички места

Од први октомври недела е неработен ден, но според усвоените измени на Законот за трговија од страна на Владата исклучоци ќе бидат специјализирани продавници за...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Недела неработен ден од 1 октомври

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев на прес конференција информираше дека Владата го утврди текстот на измените и надополнувањата на Законите за работни односи и Законот за трговски...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ ја отфрли идејата за недела да биде неработен ден во Србија: Како мислите дека Германецот ги заработува парите?

Слободен печат
Германската компанија АФТ денеска отвори фабрика за авто делови во српскиот град Прибој, во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ. Притоа, за време на настанот,...
Вести Регион

В недела локални избори во Хрватска

МИА Агенција
Во Хрватска в недела ќе се одржат локални избори на кои најголемо внимание привлекува гласањето за градоначалници на Загреб, Сплит, Риека и Осиек. Државната граница...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Законските измени за недела да биде неработен ден, месецов на владина седница

МИА Агенција
Владата ги подготви законските измени кои ја дефинираат недела како неработен ден. Прецизирани се дејностите во кои неделниот одмор може да се замени и со...
Вести Регион Слајдер

Хрватска планира да забрани работа во недела

Слободен печат
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, денеска одржа состанок со владејачката коалиција, а една од темите беше дискусијата за концептот на промени во Хрватската трговска комора...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Винарници, сокарници, обложувалници не ја „даваат“ неделата

Соња Кириџиевска
Како што одминува времето, сѐ повеќе сектори сакаат да работат во недела. Производители на грозје и вино, на сокови од овошје и зеленчук, на акумулатори,...