Tag : МСУ

Култура

МСУ блесна во сина боја, како дел од „Светскиот ден на детето“

Слободен печат
На покана од Уницеф, Музејот на современата уметност – Скопје се вклучи кон одбележувањето во време на еден од најголемите предизвици во нашата понова историја....
Културен печат

МСУ: Теоретичари и експерти онлајн зборуваат на тема „Без/редие во светот на уметноста“

Тони Димков
Музејот на современата уметност (МСУ) во Скопје во рамките на интердисциплинарната програма почна со онлајн предавања на тема „Без/редие во светот на уметноста“. Предавачи на...
Културен печат

Актуелно: Експанзија на визуелната уметност

Тони Димков
Бранот филмски фестивали продолжува, но изминатите неколку денови беа отворени и повеќе изложби на фотографии, скулптури, карикатури и цртежи. Во Музејот на современата уметност на...
Култура

Изложба фотографии и книга од Милчо Манчевски во МСУ: Визуелна моќност во уличните фотографии на Манчевски на увид од утре

Слободен печат
Утревечер, во 20 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена изложба на фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски, а притоа ќе биде промовирана...
Културен печат

Фестивал за критичка култура: „Крик“ го опсервира актуелното општество

Тони Димков
Тема на годинашното петто издание на Фестивалот за критичка култура „Крик“ е „Конечноста и кршливото општество – социјализам, слобода и секуларност“, а инспирирана е од...
Културен печат

Мултимедијален настан: Уметнички скок преку границите

Тони Димков
Визуелната уметница Весна Стефановска живее и работи во Франција и затоа изложбата „Во длабоко и танцувајте“ е само втора нејзина самостојна изложба во нашата земја....
Културен печат

Онлајн филмска програма на МСУ: Критички попис на „неограничената“ можност на интернетот

Тони Димков
Тематскиот циклус „Што е филм? Попис 2.0“ е дел од програмата за филм и видео на МСУ. Идејата и мотивацијата за темата се знаењето, алатките...
Културен печат

МСУ: Нов број на „Големото стакло“

Тони Димков
Новиот број на списанието за современа уметност, култура и теорија „Големото стакло“, кое го издава Музејот на современата уметност – Скопје, е фокусиран на постхуманизмот,...
Ви Препорачуваме Културен печат

ИЗЛОЖБА: Милениумски врски меѓу Африка и Македонија

Тони Димков
Континентот Африка на многумина, веројатно, им изгледа како многу далечен, и во географска и во културолошка смисла. Но, изложбата „Африка во Македонија“ со претставените артефакти,...
Вести Култура

Музејот на современата уметност иницира едукација на надоаѓачките генерации

Слободен печат
Во период од еден месец во Музејот на современата уметност-Скопје се одвиваа секојдневно бројни кураторски тури, пред се насочени кон младите генерации, средношколци и студенти,...
MacedonianAlbanianBulgarian