16 C
Скопје

Tag : мртв

Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Секуловски од ЗНМ: Неделава ќе организираме дебата помеѓу менаџментот на МРТВ и претставници на медиумските организации

Слободен печат
МРТВ е јавно претпријатие со формална независност што има свој сопствен буџет и свој управувачки орган. Во последните три години има потрошено над 50 милиони...
Вести Македонија Слајдер

Софија и Скопје полека ја враќаат довербата

Соња Христовска Угриновска
Акцискиот план со кој треба да се врати довербата меѓу Македонија и Бугарија дека ќе се спроведува Договорот за добрососедство од 2017 година се очекува...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во битката за МРТВ не треба да загине регулативата за медиуми

Весна Тодоровска
Со многу отпори, политички обвинувања за заведување „цензура“ и реакции од новинарските здруженија, во собраниска процедура, и тоа по скратена постапка, влезе предлог за измени...
Вести Македонија

МАН: Собранието да ги избере новите членови во Советите на МРТВ и на АВМУ преку постоечкиот закон

Слободен печат
Не сме изненадени од обидот на власта за партиска контрола врз медиумите во Македонија и со загриженост го следиме процесот за измена на Законот за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Цветковски за „Слободен печат“: МРТВ и БНТ засега не разменуваат серии, само дописници

Марина Дамческа
Директорот на Националната телевизија Марјан Цветковски вели дека деновиве одржале средба со колегите од БНТ, на која ја продолжиле редовната соработка. Не се договарале за...
Вести Македонија

Ацески за Слободен печат: Никакви ТВ-програми нема да ги помират Македонците и Бугарите

Според социологот Илија Ацевски никакви телевизиски програми и зголемената културна размена нема да ги зближи народите повеќе ако Бугарија не ја промени својата официјална политика...
Вести Македонија

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат
Македонската радио телевизија, после големи подготовки и преземени активности почнува со емитување на 4 нови телевизиски канали, информира МРТВ. Новите канали се МТВ 2 –...
Вести Македонија

Почна проектот „ТВ училница“

Слободен печат
Македонскиот национален сервис од денеска почна со емитување на едукативна програма на трите канали. „ТВ училница“ е предвидено да емитува едукативни содржини по предметите кои...
Вести Македонија Слајдер

Од понеделник неформална едукација за учениците и децата на претшколска возраст на МРТВ

Слободен печат
Основците и децата на претшколска возраст од понеделник ќе имаат можност да следат едукативни содржини на трите канали на националниот телевизиски сервис МРТВ, изведени од...
Вести Македонија Слајдер

Трпевска: МРТВ како јавен сервис има најголема одговорност за детално информирање на јавноста за ширењето на вирусот

Слободен печат
-Јас како и секој граѓанин ги следам случувањата со Корона вирусот. Забележувам работи кои што се битни од аспект на тоа каква улога играат медиумите....