6.8 C
Скопје

Tag : мисија

Вести Свет

Мисија на ОН ја истражува смртта на 200 лица во Венецуела

Слободен печат
Советот за човекови права при Обединетите Нации (ОН) денеска соопшти дека ја истражува смртта на 200 лица кои годинава наводно биле убиени од страна на...
Вести Свет

СЗО: Кина е отворена и соработува, засега не знаеме од каде потекнува вирусот

Слободен печат
Екипата на Светската здравствена организација (СЗО) распореден во Вухан за да го проучи потеклото на Ковид-19, соопшти дека Кина дејствува отворено, обезбедува релевантни податоци и...
Вести Македонија

Шестчлен хируршки тим ќе замине во Норвешка, па во Авганистан во рамки на НАТО мисијата

Слободен печат
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретнаа со шестчлениот хируршки тим од јавното и военото здравство кој ќе...
Вести Македонија Слајдер

МНР: Дипломатка од македонската мисија во ОН е пронајдена мртва

МИА Агенција
Дипломатка од македонската мисија во ОН синоќа била пронајдена мртва во нејзиниот стан во Менхетн во Њујорк, потврдија за МИА од Министерството за надворешни работи...
Вести Свет

Советот за безбедност на ООН едногласно одлучи да не ја продолжува мисијата во Дарфур

И.И.
Советот за безбедност на ООН донесе одлука да се стави крај на заедничката мисија на Африканската унија и мировните сили на Обединетите нации во западниот...
Вести Свет

Се е подготвено за мисијата на „Чанг’е5“: Кина ќе лансира сонда на Месечината

Слободен печат
Кинеските научници ќе имаат прилика да проучуваат материјали од Месечината што не е работено од 70-ите години на минатиот век. Се надеваат дека со „Чанг’е...
Вести Регион

Турската влада со предлог-закон до Парламентот: Се бара мандат за распоредување на мировници за конфликтот во Нагорно Карабах

Слободен печат
Турската Влада денеска достави предлог-закон до Парламентот со кој се бара одобрение за распоредување на мировни сили за следење на договорот за прекин на огнот...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

ВИДЕО: Том Круз повторно во акција низ Венеција – Продолжи снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат
Том Круз се врати на работата на седмото продолжение на „Невозможна мисија“ во Венеција откако снимањето мораше да биде запрено поради 12 заразени лица на...
Вести Македонија Слајдер

ФОТО I Првиот контингент на македонски мировници во КФОР замина во Косово

Слободен печат
Првиот македонски контингент со 44 припадници на Армијата денеска од касарната „Кузман Јосифовски-Питу” во Тетово, заминаа кон Косово, каде во наредните шест месеци ќе работат...
Вести Македонија Слајдер

Сефте на Косово: Македонската армија од утре во прва мисија како членка на НАТО

Слободен печат
Армијата на Република Северна Македонија како 30-та земја членка на НАТО првпат директно ќе учествува во мисијата на КФОР. Утре во рамки на првата ротација,...