15 C
Скопје

Tag : Министерство за култура

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ФОТО+ВИДЕО: Околу 600 илјади книги, вредни 6 милиони евра, чмаат во подруми

Марина Дамческа
Околу 600.000 книги за кои се потрошени 6,1 милиони евра преку Министерството за култура уште од 2009 година никако да стигнат до своите читатели. Државниот...
Културен печат

Културно наследство: Заштита за битолското Ислахане и скопскиот Аквадукт

Тони Димков
Министерството за култура, во рамките на најавените приоритети за 2021 година, информираше за превземените активности за заштита на два значајни објекти од областа на културното...
Културен печат

Министерство за култура: Грчко-македонска соработка во областа на конзервацијата и реставрацијата

Тони Димков
Во работна посета на Република Северна Македонија од 1 до 4 април престојуваат Флора Карагијани од Европскиот центар за византиски и поствизантиски споменици и Марија...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Богдановиќ: Тргањето на заштитата не значи и рушење на Порта Македонија

Откако Министерството за култура ја тргна заштитата на „Порта Македонија“, од Регистарот на недвижно културно наследство на земјава, граѓаните стравуваат од можноста за нејзино уривање....
Вести Македонија

Вработени во прилепскиот музеј реагираат: Колегата незаконски доби отказ

Маја Терзиова
 Дваесетина од околу триесет вработени во прилепскиот „Завод и музеј” реагираат и бараат помош од Министерството за култура за, како што велат, неоправданиот и незаконски...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ВИДЕО | Стефоска: Годишниот конкурс на Министерството за култура е далеку од идеален, но одолеавме на сите притисоци

Александра Бубевска
Невозможно е одеднаш да се решат повеќедецениски наталожените проблеми од кои што е дел и конкурсот за проекти од нациионален интерес на Министерството за култура,...
Културен печат

Министерство за култура: Рекорден број апликации за државна поддршка

Тони Димков
На Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година по дејности и области пристигнале 6.352 апликации. Конкурсите за поддршка на...
Вести Култура

Велешкиот Народен музеј доби седум проекти, четири од музејската и три од галериската дејност

Слободен печат
Народниот Музеј од Велес на конкурс на Министерството за култура доби седум проекти од Програмата од национален интерес за 2021 година – четири од музејската...
Вести Култура

ВИДЕО I Ѕвездан Георгиевски: Проблемите во културата произлегуваат од лошо поставениот систем

Слободен печат
Во тек е изборот за престижната книжевна награда „Роман на годината“ кој го организира Фондацијата „Славко Јаневски“. Името на лауреатот ќе биде објавено на 15...
Вести Култура

ВИДЕО I Чаловски: Ја поздравуваме ревизијата на Министерството за култура, но и тоа треба да ги исполни обврските

Слободен печат
Министерството за култура соопшти дека нема да ги исплаќа средствата за проектите до завршување на финансиските контроли, со цел заштита на буџетските средства. – Ова...