12.8 C
Скопје

Tag : менопауза

Жена Живот Магазин Магазин слајдер

Зошто жените стареат побрзо од мажите?

Слободен печат
Се покажа дека жените стареат побрзо од мажите. Тоа не е изненадување затоа што има многу причини за тоа – од бременост до менопауза, но...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Д-р Афродита Стомнароска-Јованоски: Не плашете се од хормонска супституциска терапија во менопаузата!

Слободен Печат
Денес, терапевтската ефикасност на хормонското лекување на патолошкиот климактериум не подлежи на никаков сомнеж. Принципот е едноставен – ја заменува функцијата на овариумите. Климактериумот е...
Жена Магазин Магазин слајдер

Сексуален однос еднаш во неделата ја одложува менопаузата

Слободен печат
Жените што имаат интимни односи барем еднаш неделно ги намалиле шансите за влегување во менопауза за 28 отсто во споредба со жените што имале сексуален...
Жена Магазин Магазин слајдер

Пет важни работи за менопаузата што секоја жена треба да ги знае

Слободен печат
Хормоните понекогаш навистина можат добро да не збунат! На пример, поради нив, нашата кожа има природен сјај и благодарение на нив нашите коски остануваат цврсти....
Жена Магазин Магазин слајдер

Повеќето жени не се подготвени: Симптоми што укажуваат на почеток на менопаузата

Слободен печат
Менопаузата е природна појава низ која поминува секоја жена кога ќе влезе во одредени години, а знаците можат да почнат уште околу четириесеттата година. Обично...
Жена Магазин

Менопаузата доаѓа, кои се симптомите и што да правите

Слободен печат
Менопаузата (климаксот) е природен процес кај жените и доколку се одвива природно може да се очекува од 45та година до 55та. Во некои случаи, раната...
Здравје Магазин

Зошто пубертетот и менопаузата почнуваат сè порано!

Слободен печат
Додека некогаш беше вообичеано децата да влегуваат во пубертет на 13 и 14 години, денес психичките и физичките промени се случуваат сè порано, и тоа...
Здравје Магазин

Зошто пубертетот и менопаузата почнуваат сè порано?

Слободен печат
Додека некогаш беше вообичеано децата да влегуваат во пубертете на 13 и 14 години, денес психичките и физичките промени се случуваат сè порано, и тоа...
Жена Здравје Магазин

Секоја жена во менопауза треба да ги јаде овие семки: 9 здравствени проблеми веднаш исчезнуваат!

Слободен печат
Семките од тиква многу одамна се користат во медицински цели поради исклучително корисното својство за здравјето. Богати се со магнезиум, калциум, калиум, железо, цинк, витаминот...
Жена Магазин

Еве која е разликата меѓу жените што живеат во село и жените што живеат во град

Слободен печат
Какви се ефектите на животот на жената во градската врева, а какви животите на жените во село или во природа, откриваат научниците во првата студија...