• меѓувладина конференција

Бугарија очекува „конкретни чекори и гаранции“ од Скопје за да го крене ветото

Кога ќе видиме конкретни чекори и гаранции од Владата на Република Северна Македонија дека прашањата не се одложуваат, туку се решаваат, подготвени сме да се согласиме за одржување на првата меѓувладина конференција, изјави заменик-шефот на бугарската дипломатија Васил Георгиев по денешната трилатерална средба во Атина. Георгиев на неа учествуваше заедно со неговата колешка од Романија, …

Бугарија очекува „конкретни чекори и гаранции“ од Скопје за да го крене ветото Read More »