Tag : Манастир

Вести Македонија

Министерството за култура одобрило 20 милиона денари за обнова на конаците на манастирот Трескавец

Слободен печат
Прилепскиот Завод и музеј, надвор од годишната програма, во рамките на обновата и истражувањата на манастирот Трескавец, од Министерството за култура има одобрено 20 милиона...
Вести Македонија

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Слободен печат
Манастирскиот комплекс Свети Атанасиј од тетовски Лешок упати јавен повик до верниците да го помогнат со донации градењето на новиот конак. На први овој месец...
Вести Македонија

Продолжува градителскиот потфат во светлиштето на свети Георгиј Победоносец во Рајчица

МИА
Продолжува градителскиот потфат во еден од најубавите манастири „Свети Георгиј Победоносец” во дебарското село Рајчица, започнат уште во 17 век. Како што вели сестра Ефимија,...
Вести Култура

Поглед на најубавата манастирска библиотека во светот

Од најмалку две причини треба да се посети гратчето Адмонт во Австрија. Првата е неверојатната природа, а втората – библиотеката Аби, изградена во 1776 година,...
Вести Македонија Слајдер

Повеќе од илјада верници во Бигорскиот манастир за Божиќ

МИА Агенција
Манастирот „Свети Јован Крстител” попознат како Бигорски манастир, беше претесен да ги прими сите верници кои сакаа, токму тука, во ова древно македонско светилиште, да...
Вести Македонија

Мицкоски во традиционална посета на манастирот на Попова Шапка

Слободен печат
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска традиционално беше во посета на манастирот на Попова Шапка, каде се чествува празникот и делото на Св. Наум Охридски....
Вести Македонија Слајдер

Спасовски во посета на Манастирот „Св.Наум” на Шапка во пресрет на големиот празник Божик

Слободен печат
Претседателот на техничката влада Оливер Спасосвки денеска престојуваше во посета на манастиорот „Св.Наум” на Попова Шапка. „Секогаш со голема радост го посетувам манастирот на Попова...
Вести Македонија

Археолошки наоди: Трескавец е култно место повеќе од два милениума

МИА Агенција
Просторот околу манастирот „Успение на Пресвета Богородица-Трескавец” кај Прилеп од памтивека е култно, сакрално место каде жителите на овие простори наоѓале духовно исполнување и го...
Вести Македонија

Обновата на конаците на манастирот Трескавец е при крај

Слободен печат
Процесот на обнова на конаците на манастирот Трескавец го доведовме до крај, изјави министерот за култура Хусни Исмаили при неговата прва посета на прилепските културни...
Вести Македонија

Голем пожар во близина на манастирот на Тоше Проески, Св. Преображение! Неговата сестра бара помош! (ВИДЕО)

Слободен печат
Голем шумски пожар беснее деновиве во близина на манстирот „Св. Преображение“ во Крушево или познат како Манастирот на Тоше Проески. Екипите на противпожарната единица заедно...