Tag : левица

Вести Македонија

Левица: Ваквата циркус-политика достигна ново дно

Слободен печат
Националното предавство на СДСМ е логична последица на претходно покрадениот народен имот од страна на крупните сопственици како финансиери на оваа партија. Кооперативноста со фашистичките...
Вести Економија Слајдер

Левица: Ќе се нудат на продажба Попова Шапка и Ливадиште за да се пополни дупката во буџетот

Слободен печат
Јавниот долг забрзано се движи кон неодржливост. Нетранспарентноста, неотчетноста и самоволието во фискаланта политика на власта резултираше во надминување на индикативниот праг од 60%, со...
Вести Македонија

Левица: Уставниот Суд кој треба да е чувар на законите – ги прекршува законите

Слободен печат
Уставните судии незаконски и скандалозно изгласаа додатоци во висина до 35 отсто од месечната плата, во услови кога Владата апелира дека сите треба да се...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Стојанов: Левица е клучна за изборите во Штип

Слободен печат
Одлука дали и кој ќе биде кандидат за градоначалник на Штип е во фаза на носење низ органите на Левица. До утре ќе имаме конечна...
Вести Македонија

Левица поднесе барање до Џафери да ја стави Декларацијата за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии на седница

Слободен печат
Пратениците на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов поднесоа официјално писмено барање до претседателот на Собранието, Талат Џафери за ставање ставање на Предлог-декларацијата за осуда...
Вести Македонија

Левица го осуди однесувањето на градоначалникот Шилегов кон пожарникарите

Слободен печат
Самоволието и арогантниот однос од страна на функционерите на СДС од ден во ден стануваaт се почести. Наместо да се решаваат проблемите со коишто се...
Вести Македонија

Левица бара оставка од Филипче за неквалитетно менаџирање со кризата

Слободен печат
Политичката партија Левица соопшти дека бара оставка од министерот за здравство Венко Филипче за неквалитетно менаџирање со кризата на коронавирусот. „Според бројките од статистичките извештаи,...
Вести Македонија Слајдер

Апасиев преку Декларација побара пожестоки одговори на нападите од соседите, посебно од Бугарија

Весна Тодоровска
До Сoбранието денеска партијата Левица поднесе Декларација за осуда на бугарските национал – шовинистички претензии. Претседателот Димитар Апасиев, рече  дека очекува таа да се најде...
Вести Македонија

Левица поднесе Предлог-Декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

Слободен печат
Пратениците од Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов до претседателот на Собранието, Талат Џафери поднесоа Предлог-Декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии. Предлог-Декларацијата е поднесена...
Вести Македонија

Левица: Дали Манчевски се повлекува поради сомнежите за незаконски вработувања во судовите?

Од партијата Левица алармираат дека деновиве до нив пристигнале информации за сериозни неправилности и незаконитости при изготвувањето на Годишните планови за вработување за 2020 година...
MacedonianAlbanian