-6 C
Скопје

Tag : курти

Вести Регион Слајдер

Курти нема да може да учествува на вонредните парламентарни избори во Косово

Слободен печат
Лидерот на опозициското Движење самоопределување (ВВ) и поранешен премиер на Косово, Албин Курти е еден од 47-те од вкупно околу 1.080 пријавени кандидати, кој не...
Вести Регион

Сервер: Финалето на дијалогот меѓу Косово и Србија треба да резултира со меѓусебно признавање и размена на амбасадори

И.И.
Професорот на Универзитетот Џон Хопкинс во Вашингтон, Даниел Сервер изјави дека Косово и Србија треба продолжат со дијалогот, но дека, според него, треба да бидат...
Вести Регион

Курти: Гренел се однесува како каубоец, евентуалниот договор во Вашингтон е сосема безвреден

МИА Агенција
 Лидерот на партијата Движење самоопределување (ВВ) и доскорешен премиер на Косово, Албин Курти не очекува никаков резултат од средбата во Вашингтон меѓу челниците на Косово...
Вести Регион Слајдер

И Курти ги „знае“ датумите: Продолжувањето на дијалогот целосно е прилагодено на Србија

Слободен печат
Лидерот на движењето Самоопределување (ПС) Албин Курти изјави дека состанокот во Вашингтон 27. јуни претставниците на Белград и Приштина ќе „сервираат договор“ и дека продолжувањето...
Вести Македонија

Курти најави дека неговата партија ќе се прошири и во нашата држава

Слободен печат
Лидерот на движењето самоопределување (ВВ) и доскорешен премиер на Косово Албин Курти најави дека неговата партија наскоро ќе дејствува како политички субјект и во Северна...
Вести Регион

Самоопределување денеска ќе одржи собир во центарот на Приштина

Слободен печат
Партијата Движење самоопределување (ВВ) ќе одржи денеска во центарот на косовскиот главен град сенароден собир, со кој ќе ги одбележи 21-годишнината од ослободувањето на Косово...
Вести Регион

Хоти: Финалниот договор со Србија ќе резултира со меѓусебно признавање на двете држави

Слободен печат
Косовскиот премиер Авдулах Хоти на денешната средба со амбасадорот на Норвешка во Косово Јенс Ерик Грондал изјави дека неговата Влада е посветена на постигнување финален...
Вести Регион

Курти ја одби поканата на Хоти за присуство на лидерскиот форум за дијалогот со Србија

Слободен печат
Портпаролот на Движењето самоопределување (ВВ) Арлинд Манџука информира дека во партиското седиште стасала покана од косовскиот премиер Авдулах Хоти за лидерот на ВВ Албин Курти...
Вести Регион

Курти се потпиша на петицијата која бара одржување на вонреди избори

Слободен печат
Довчерашниот вршител на должноста премиер на Косово, Албин Курти се потпиша денеска на петицијата покрената од неговата партија, Движење самоопределување (ВВ), која бара одржување вонредни...
Вести Регион

Хоти ја одржа првата седница како нов косовски премиер, иако Курти не му ја предаде должноста

Слободен печат
Со почести кои му ги одаде Церемонијалната гарда на Косово, новоизбраниот косовски премиер Авдулах Хоти утрово ја презеде должноста и веднаш потоа ја одржа првата...