13 C
Скопје

Tag : куба

Свет

Мигел Дијаз-Канел избран за нов лидер на Комунистичката партија на Куба

МИА Агенција
Владејачката Комунистичка партија на Куба денеска го избра претседателот Мигел Дијаз-Канел за наследник на Раул Кастро за прв секретар на партијата, за време на последниот...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | Крај на ера: Раул Кастро се повлекува од врвот на Комунистичката партија на Куба

Слободен печат
Раул Кастро денеска соопшти дека се повлекува од политиката и од функцијата генерален секретар на Комунистичката партија на Куба, наведувајќи дека раководството на партијата ќе го предаде на помладата...
Вести Свет

Крај на ерата на Кастро во Куба, Раул најави оставка

Слободен печат
Раул Кастро најави денеска дека поднесува оставка од лидерската позиција во Комунистичката партија на Куба, што ќе значи крај на ерата на формалното владеење на...
Вести Свет Слајдер

По „Соберана 2“, одобрена и „Абдала“: Куба бара доброволци за тестирање на својата втора анти-ковид вакцина

Слободен печат
Кубанскиот здравствен регулатор ја одобри втората локално развиена вакцина против ковид-19 за последната фаза на клиничките испитувања. Вакцината се вика „Абдала“ и именувана е по...
Вести Свет

Две кубански вакцини во финална фаза на тестирање

Слободен печат
Научниците се во финална фаза на тестирање на две вакцини против ковид-19, од вкупно четири вакцини кои ги развива Куба. Едуардо Мартинез, претседател на фармацевтскиот...
Вести Свет

Куба направила 150.000 дози можна вакцина против Ковид-19

Слободен печат
Кубански научници соопштија дека произвеле 150.000 дози од најверојатниот кандидат за вакцината против Ковид-19, објави весникот „Гранма”. Куба работи со Иран на развој на вакцината...
Вести Свет Слајдер

СЗО ја преиспитува веродостојноста на американските разузнавачки податоци за пандемијата

Слободен печат
Питер Дасак, еден од експертите на Светската здравствена организација (СЗО) кои престојуваат во Кина во мисијата за истражување на потеклото на коронавирусот во Вухан, денеска...
Вести Свет

 САД да ја извадат Куба од списокот земји-спонзори на тероризам, рече Борел

За време на денешната посета на Москва, шефот на европската дипломатија Жозеп Борел ја повика администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да ја отстрани Куба...
Вести Свет

Во Хавана повторно се воведува вечерен полициски час поради коронавирусот

Слободен печат
Градот Хавана одлучи од денеска повторно да воведе вечерен полициски час поради зголемениот број на заразени со коронавирусот, јави кубанската новинска агенција додавајќи дека забраната...
Вести Свет

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

И.И.
 Куба се надева дека годинава ќе произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирус и ќе ја вакцинира целата популација, најави директорот на институтот...