12.8 C
Скопје

Tag : карцином

Здравје Магазин Магазин слајдер

Што е колоректален карцином? Може ли да се спречи?

Слободен Печат
Во 90 отсто од случаите ракот на дебелото црево се развива од полип, а во 75% има семејна историја. Полипите немаат никакви симптоми. Присуството на...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Интервју со д-р Нино Васев за „Слободен печат“: Расте бројот на заболени од рак на дојка, но смртноста се намалува

Кристина Апостолова
Ранливоста на пациентите со малигни заболувања за време на пандемијата на коронавирусот е релативна, но секако дека постојат одредени предизвици поради делумно ослабениот имунолошки систем...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат
Министерот за здравско Венко Филипче на социјалните мрежи објави видео од уште една млада пациентка која го победи карциномот во текот на лекувањето на Детската...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Нашиот јунак Онур го испративме дома, го славиме животот со сите деца кои го победиле ракот

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче на официјалниот Фејсбук профил објави видео од малиот јунак Онур, кој ја доби битката со карциномот. -Деновиве, нашиот јунак Онур...
Здравје Магазин

Симптоми на карциномот можат да се појават со години пред дијагнозата

Слободен печат
Раните знаци на карциномот можат да се појават со години, дури и со децении пред дијагнозата, покажало опширното истражување на генетските мутации кои предизвикуваат здравите...
Здравје Магазин

Спре­че­те ја по­ја­ва­та на карцином со ре­дов­но вне­су­ва­ње се­лен

Слободен печат
Се­ле­нот е есенци­ја­лен мик­ро­нут­ри­ти­ент, од­нос­но ми­не­рал што е ис­клу­чи­тел­но ва­жен за на­ше­то здрав­је и на­ши­от ор­га­ни­зам и ис­то та­ка мно­гу пот­ре­бен за соз­да­ва­ње се­ле­ноп­ро­те­ини, кои...
Вести Свет

ФРАНЦИЈА ВОЗНЕМИРЕНА: Расте бројот на деца заболени од рак во Русе

Слободен печат
Во околината на Русе, во близината на границата со Швајцарија, регистрирани се десет случаи на рак кај деца, јави дописникот на МИА. Регионалната здравствена агенција...
Вести Свет

Почина Даниус, првата шефица на шведската академија која доделува Нобел за литература

Слободен печат
На 57 годишна возраст почина Сара Даниус, првата жена што го водеше престижното шведско тело кое ја доделува Нобеловата награда за литература. Нејзиното семејство за...
Здравје Магазин

Овие промени и сами можете да ги забележите: 5 начини за рано откривање на канцер

Слободен печат
Онколошките болести се чума на новото време. Најдобра заштита од нив е самоконтрола и редовни прегледи за рано утврдување на болеста. 1. Погледнете се внимателно...
Вести Македонија

Филипче: За првпат воведена иновативна терапија против рак на дојка

Да се подигне свеста кај жените за навремен преглед со цел да се спасат повеќе животи, да се нагласи важноста на превенцијата и да се...