Tag : камиони

Вести Ви Препорачуваме Скопје

Камионите место по автопат возат низ Петровец: За 100 денари патарина загрозуваат туѓи животи

Весна Дамчевска
Големата фреквенција на возила, но и на огромни камиони, е стара болка на жителите на скопското село Петровец. Причина за таквиот сообраќаен метеж низ тесните...
Вести Економија

Шведскиот производител на камиони планира да скрати илјадници работни места

Слободен печат
Шведскиот производител на камиони „Сканија„ објави дека размислува за намалување на 5.000 работни места поради намалената побарувачка за време на пандемија со коронавирусот. -Коронакризата нè...
Македонија

Укинати забраните за сообраќај за камиони на повисоките места

МИА Агенција
АМСМ информира дека од 8.10 часот е укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Во утринските часови...
Вести Македонија

Забрани за движење на камиони на планинските премини Пресека, Ѓавато, Плетвар, Буково и на патниот правец Маврово – Дебар

Слободен печат
Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. На повисоките места и низ клисурите има остатоци од кашест снег на коловозите. Забрани за тешки товарни...
Вести Македонија

Укината забраната за камиони на Плетвар

Сообраќајот за тешки тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар е нормализиран, информираат од АМСМ. Забрана за сообраќај за тешки товарни возила поради интензивни врнежи...
Вести Македонија

Забрана за тешки товарни возила на Пресека

Горан Наумовски
Поради интензивни врнежи од снег на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека во 10:45 часот се воведува забрана за сообраќај за тешки...
Вести Регион

И покрај вонредната состојба и полицискиот час, за една седмица над 20.000 камиони поминале низ Србија

Слободен печат
Товарниот сообраќај на територијата на Србија за време на вонредната состојба и ограниченото движење (полицискиот час од 17-05) поради запирање на ширењето на коронавирусот, функционира...
Вести Економија Слајдер

Камиони седат на граница и по 20 часа и секој час се губат по 2 евра

Трговската размена меѓу Македонија и земјите од Западен Балкан е во пораст, но таа би можела да биде уште поголема. Проблемот на сите влади во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Анализата покажа дека нема ништо нерегуларно во камионите на цементарница „УСЈЕ“

Слободен печат
Врз основа на резултатите од анализата на двете мостри направени во независната лабораторија на Естонија кои беа земени од РДФ отпад на 29 јануари годинава...
Вести Македонија

Не е возможно ништо што еколошки недозволиво да влезе во државата, вели Заев

МИА Агенција
Верувам дека не е возможно ништо што еколошки е недозволиво да влезе во државата, истакна премиерот Зоран Заев во врска со информациите за влез на камиони...