Tag : јазик

Ви Препорачуваме Живот Забава Магазин Магазин слајдер

Бугарите збеснаа откако македонскиот јазик се најде на листа на 10. најстари јазици во светот кои се зборуваат и денес

Лени Селингер
Еволуцијата на јазикот е како еволуцијата на биологијата – се случува постепено, генерација по генерација, па затоа и не постои точка на „кршење“ помеѓу еден...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бугарија бара формулата за јазикот да биде „официјалниот јазик“ на земјата кандидат, а не „македонскиот јазик“

Слободен печат
Според софиски „Медијапул“, повикувајќи се на дипломатски извори,  три клучни барања испорачала вчера Бугарија на состанокот на амбасадорите на ЕУ во Брисел кога се договарала...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Блокадата од Бугарија не е помагање, резервите кон македонскиот јазик се отров за билатералните односи

Слободен печат
Бугарската блокада не е помагање, туку напротив. Инсистирањето на Бугарија на резервите кон македонскиот јазик е отров за билатералните односи, истакна вицепремиерот за европски прашања...
Вести Македонија

Заев: Признавањето на важноста на ромскиот јазик треба да биде дел од напорите за спречување на сите форми на дискриминација

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска преку видео обраќање го честиташе Меѓународниот ден на ромскиот јазик, 5 ноември. Тој ги посочи како два клучни момента признавањето на...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Црвените линии на ВМРО-ДПМНЕ

Љубиша Николовски
Црвените линии со кои се расфрла ВМРО ДПМНЕ од кои наводно не отстапува кога станува збор за Бугарскиот меморандум се само „тоалетно парче хартија“, со...
Вести Македонија Слајдер

Митрески: За идентитетот и јазикот нема да се дискутира, ако некој мисли дека треба да се зборува за тоа во Собрание, се излажал

Слободен печат
Имаме Договор за добрососедство со Бугарија за кој се дискутираше и одлучуваше во Собранието. Таа одлука е донесена. За идентитетот и јазикот нема да се...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Знаете ли како да преговарате со вашиот тинејџер?

Слободен печат
Вашиот тинејџер сака подолго да остане надвор, а вие, секако, би сакале што побргу да се врати дома. Што да се прави? Тинејџерите можат да...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Какво иска Блгарија от нас Македонците!

-Навистина сум зачудена што овој меморандум се доживува како нешто изненадувачко. Немаме ништо против македонските граѓани да се самоопределат како сакаат. Имаме Договор во кој...
Вести Македонија Слајдер

Домашни реакции на бугарски меморандум: Македонскиот јазик и идентитет се неспорен факт

Слободен печат
Објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот јазик и идентитет, предизвика реакции на македонската политичка...
Вести Македонија

Костадинов: Зборуваме македонски јазик кој е признат од цел свет

Слободен печат
Зборуваме македонски јазик кој е признат од цел свет и искрено сум убеден дека билатерални спорови нема да бидат камен на сопнување во нашиот интегративен...