Tag : институции

Вести Македонија

Меѓу 1 и 20 октомври ќе завршиме со одлуките за поставување раководни лица во институциите, вели Заев

Слободен печат
Меѓу 1 и 20 октомври верувам дека ќе завршиме со одлуките за поставување раководни лица во институциите, најави денеска премиерот Зоран Заев. – Еден дел...
Вести Култура

Дебата: Институциите да најдат решение за работа на културните манифестации

Слободен печат
Културни настани имаше летово, но немаше економска исплатливост. Манифестациите се одржуваа со посебни протоколи и со помалку гости, а организаторите на настаните работеа со загуби....
Вести Ви Препорачуваме Економија

До крајот на август институциите потрошиле 39,52 проценти од своите буџети

Со завршувањето на изборите, се раздвижија и трошењата на државните институции. Според податоците на Министерството за финансии, заклучно со 31 август годинава, реализацијата на капиталните...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На Македонија и се потребни итни правосудни реформи: Жешкиот костен овојпат е во рацете на Маричиќ

Големи реформи во правосудниот систем на Македонија синоќа најави старо-новиот премиер Зоран Заев при промоцијата на новиот владин кабинет. Тој истакна дека приоритети на новата...
Вести Регион

Хоти бара од косовските безбедносни институции да се координираат со КФОР

Слободен печат
Косовскиот премиер Авдулах Хоти на денешниот состанок со челниците на безбедносните институции побара нивна координација со меѓународните механизми, во прв ред со меѓуннародните трупи стационирани...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Заглавените“ Македонци на Малта дозаглавени од нашите институции

Патни листови не ни помагаат за надминување на проблемот и за регулирање на престојот и работната дозвола на Малта, реагираат со писмо упатено до нашата...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Институциите слабо трошат пари за капитални инвестиции: Меѓу штедливите и претседателот Пендаровски

Неколку државни институции во првата половина од оваа година, не потрошиле ниту денар за капитални инвестиции и се со нула реализација, покажуваат податоците на Министерството...
Вести Македонија

Османи: Фер избори и формирањето на политичките институции и консензус за почеток на преговорите

Слободен печат
На динамиката на преговорите со ЕУ ќе влијае спроведувањето фер и конкурентни избори на 15 јули и формирањето на политичките институции веднаш по изборите и...
Вести Македонија Слајдер

Николовски: Живееме во заробена држава – продукт на две партии кои одлично функционираа во времето на Груевски (ВИДЕО)

Слободен печат
Тенденцијата на власта е разбирлива што побрзо да се оди на избори, бидејќи се наоѓаме во ситуација каде што вегетираат одредени важни институции. СДСМ како...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Доколку опозицијата ги бојкотира изборите, многу е морално пред јавноста да ги напуштат институциите (ВИДЕО)

Слободен печат
Сите одлуки во делот на справувањето со здравствената и економската криза, Владата ги носеше врз база на експертските мислења, институциите покажаа дека можат да ја...