16 C
Скопје

Tag : имунизација

Вести Македонија

Досега вакцинирани 18 261 граѓанин, имунизацијата продолжува со приоритетните групи

Слободен печат
 Вакцинацијата на сите пунктови во државата и во А1 Арената – СЦ „Борис Трајковски” се одвива одлично. Досега се вакцинирани 18 261 граѓанин, соопшти на...
Вести Регион Слајдер

Од вторник 50 нови пунктови во Србија за имунизација без закажан термин

Слободен печат
Државниот секретар на Министерството за здравство на Србија, Мирсад Ѓерлек посочи дека покрај постоечките 11 места, од вторник ќе се отворат 50 нови пунктови за...
Вести Македонија

Во Дебар не отпочна најавената вакцинација поради проблеми во системот

Слободен печат
Најавената вакцинација на лицата на над 77-годишна возраст денеска не отпочна во Дебар, поради проблемот кој настанал во системот за упатување и пријавување. Според директорот...
Вести Македонија

Вакцинацијата во Тетово почна со 80 термини во Здравствениот дом

Слободен печат
Вакцинацијата во Здравствен дом Тетово почна со првите 80 дози вакцини кои ги примија заинтересираните граѓани пријавени преку матичните лекари и „Мој термин”. Вакцина денеска...
Вести Македонија

МЗ: Мој Термин ги отвори термините за ковид вакцинација, досега пријавени над 5900 граѓани над 77 години

Слободен печат
Министерството за здравство ја информира јавноста дека од утрово Институтот за трансфузиона медицина во Скопје, започна со дистрибуција на вакцината Астра Зенека до здравствените установи...
Вести Регион

Прв ден од масовната имунизација во Албанија: Вакцинирани 11.487 лица или вкупно 78.000 досега

Слободен печат
Албанската министерка за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу информира дека вчера, првиот ден од почетокот на масовната вакцинација, биле имунизирани 11.487 лица низ целата...
Вести Македонија

Петличковски: Над 70% да се имунизира населението за да се спречи ширењето на коронавирусот

Слободен печат
„Вирусот може да се шири на индивидуи кои не се имунизирани, имунизацијата може да биде заради прележување на болест или заради вакцинација. Ние една третина...
Вести Свет Слајдер

Франција: Кампањата за вакцинација против ковид-19 ќе чини меѓу три и четири милијарди евра

Слободен печат
Кампањата за вакцинација против ковид-19 ќе ја чини Франција меѓу три и четири милијарди евра, изјави денеска францускиот ресорен министер, Оливие Варан за радио „Јуроп...
Вести Регион Слајдер

Србија: Вкупно 791.000 граѓани ги примиле двете дози на вакцината, се најавуваат остри мерки од Кризниот штаб

Слободен печат
Во Србија вкупно 791.000 граѓани ги примиле двете дози на вакцината против коронавирусот. Тоа го изјави директорот на Канцеларијата за информатичка технологија и електронска администрација,...
Вести Македонија Слајдер

Вакцинирани 4 782 здравствени работници, 137 022 граѓани се пријавиле за вакцинација против ковид-19

Слободен печат
Вакцина против Ковид-19 досега примиле 4 782 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. За вакцинација преку веб-страницата „vakcinacija.mk”, пак, досега се пријавиле...