4 C
Скопје

Tag : илир мета

Вести Регион

Државниот врв е сериозно загрижен: Во Албанија од јануари ковид-19 дијагностициран кај 700 деца, ситуацијата оди кон национална катастрофа

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета ја обвини владата на премиерот Еди Рама во врска со преземените мерки против ковид-19 и процесот на вакцинација нагласувајќи дека ситуацијата...
Вести Македонија Регион

Мета ја пофали Северна Македонија за младинските и економски политики што ги спроведува

Слободен печат
Албанскиот претседател, Илир Мета ја пофали Северна Македонија за младинските и економските политики што ги спроведува, поради кои младите од пограничните албански подрачја веќе со...
Вести Регион

Мета: Еден Албанец денес се чувствува многу побезнадежно од еден Сириец, Ирачанец или Авганистанец

И.И.
Албанскиот претседател Илир Мета ги објави, како што наведува, повеќе од загрижувачките податоци на Евростат, за бројот на албански граѓани баратели на економски азил на...
Вести Регион

Мета со честитка до Бајден: Албанија ќе продолжи да се потпира на стратешкото партнерство со САД

Слободен печат
 Албанскиот претседател Илир Мета, од свое и од име на албанскиот народ упати честитка до новоизбраниот американски претседател Џо Бајден и заменик претседателката Камила Харис....
Вести Регион

Рама до Мета: Вистината за морската граница со Грција е јасна како сончева светлина

И.И.
Албанскиот премиер Еди Рама му одговори на претседателот Илир Мета во врска со прашањето за проширување на Грција за 12 милји на Јонско Море. Мета...
Вести Македонија

Амбасадорот Марковски му ги предаде акредитивните писма на албанскиот претседател Мета

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета денеска го прими македонскиот амбасадор Данчо Марковски, кој му ги предаде акредитивните писма, информираа од кабинетот на Мета. Оттаму додаваат дека...
Вести Регион

ВИДЕО: Вјоса Османи во тридневна посета на Албанија: Заеднички да се спротивставиме на идеите што го дестабилизираат регионот

Слободен печат
Албанскиот претседател, Илир Мета на заедничката прес-конференција со вршителката на должноста претседателка на Косово, Вјоса Османи рече дека Албанија е убедена во легитимноста на Косово,...
Вести Регион

Мета: Болните од ковид-19 не смеат да чекаат во амбулантни возила до ослободување кревет, Владата да не штеди

Слободен печат
По влошената епидемолошка состојба со Ковид-19, посебно потребата од болнички капацитети, албанскиот претседател Илир Мета побара од Владата да не штеди за „граѓаните да не...
Вести Регион

Мета по изјавата на Меркел: И јас предупредив дека нема почеток на преговори

И.И.
Албанскиот претседател, Илир Мета коментирајќи ја изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел, дека не ветува оти Албанија ќе може да ги отпочне преговорите со ЕУ,...
Вести Регион

Мета: Анкетна комисија за извештајот на Дик Марти не е во корист на Албанија и Косово, туку на Србија

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета оценува дека фомирањето парламентарна анкетна комисија за извештајот на Дик Марти во врска со истрагата за злосторствата за време на војната...